Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yerel Seçim Takvimi yılbaşı ile başlayacak

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlere dair önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Yener, seçim takviminin 1 Ocak 2024 tarihinde başlayacağını duyurarak seçim sürecine ilişkin bazı detayları paylaştı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı


Yener, YSK olarak 1 Ekim itibarıyla seçmen listelerini nüfus ve vatandaşlıktan alacaklarını aktarırken kanun uyarınca, 1 Ocak’ta başlayacak seçim takvimiyle listeler ilan edildiği zaman yapılacak işlemleri çıkarılacak genelgelerle kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ EKSİKLİKLER GİDERİLECEK

YSK Başkanı Yener, deprem bölgesinde yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Yener, mükerrer seçmen olasılığını bertaraf etmek amacıyla seçmen listelerinin siyasi partilerle paylaşıldığını belirtti. Ayrıca, deprem bölgesindeki vatandaşların adres taşıma işlemlerini kolaylaştırmak için kurul kararlarıyla bir yol haritası çizileceğini vurguladı.

ELEKTRONİK OYLAMA ÇALIŞMALARI

Ahmet Yener, elektronik oylama konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Yurt dışındaki seçmenler için mevcut kanuni düzenlemenin uygulanabileceğini ifade etti ve Türkiye’de elektronik oylamanın geleceği konusunda öngörülerde bulundu. Parlamento tarafından ele alınması gereken bir konu olduğunu belirterek, üniversiteler, ilgili odalar ve bilişim uzmanlarıyla iş birliği yaparak bir yol haritası çizmeyi düşündüklerini dile getirdi.