Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yargıda Hakim ve Savcı Yardımcılığı dönemi başlıyor: Sınav ilanı yayımlandı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yapılan resmi açıklama ile hakim ve savcı yardımcısı alımı için sınav ilanı yayımlandı. Sınav, ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından 23-24 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül


Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yargıda hakim ve savcı yardımcılığı dönemini başlatarak adalet teşkilatını güçlendirdiklerini ifade etti. Bu çerçevede, 800’ü adli yargı hakim ve savcı yardımcısı, 100’ü avukatlık mesleğinden adli yargı hakim ve savcı yardımcısı, ve 100’ü idari yargı hakim yardımcısı olmak üzere toplam 1000 hakim ve savcı yardımcısı alımı yapılacak.

Adalet Bakanı Gül, ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan sınavın tarihini 23-24 Aralık olarak belirtti. Ayrıca, geleceğin hakim ve savcılarının sınavlara katılacakları bu önemli dönemde başarılar diledi. Adayların bu zorlu sınavları başarıyla geçmeleri halinde hakim ve savcı yardımcısı olarak atanacaklarını belirten Gül, şu ifadeleri kullandı: “Sınavı kazananlar, hakim ve savcılık mesleğine kabulleri öncesinde 2 yıl süren adaylık yerine 3 yıl hakim ve savcı yardımcısı olarak (1 yılı Adalet Akademisi’nde eğitim ve ara sınavlar, 2 yılı tecrübeli hakim ve savcılarımızın yanında notlar alarak usta çırak ilişkisi içinde) çalışacaklar ve kürsüye daha donanımlı ve güçlü şekilde çıkacaklar.”

Başvurular, Bakanlığın internet sitesi üzerinden 8-16 Kasım tarihleri arasında alınacak. Adaylar bu süreçte gereken belgeleri hazırlayarak başvurularını tamamlayabilecekler.