Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

VitrA Karo Davos’ta Global Lighthouse Network’e seçildi

Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah: “Global Lighthouse Network’te edindiğimiz deneyimleri de Eczacıbaşı kuruluşları ve diğer sektör liderleriyle paylaşacağız”

Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay


Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) İsviçre’nin Davos kentinde gerçekleştirilen iş dünyası liderlerinin ve medya temsilcilerinin katıldığı 2024 yıllık toplantısında VitrA Karo, Global Lighthouse Network’e (GLN) seçildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, VitrA Karo, Dünya Ekonomik Forumu tarafından karo seramik sektöründe Global Lighthouse Network’e seçilen ilk kuruluş olarak “geleceğin üretim tesisleri” arasında yerini aldı.

Ödül gecesine, Eczacıbaşı Topluluğu Üst Yöneticisi (CEO) Atalay Gümrah ve VitrA Karo CEO’su Hasan Pehlivan da katıldı.

“Güveni inşa etmek” temasıyla düzenlenen zirveye, aralarında 300’den fazla tanınmış kişinin de bulunduğu, 120 ülkeden 3 bine yakın delege katılıyor.

Küresel iş dünyasının en üst düzeyde temsil edildiği Davos Zirvesi’nin ilk gününde, Türkiye’den AB ülkelerine yapılan karo seramik dış satımında ihracat şampiyonu olan VitrA Karo, adını dünyanın Endüstri 4.0 şampiyonları arasına yazdırdı.

VitrA Karo’nun Bilecik, Bozüyük’teki üretim tesisi, WEF’in dünyanın en gelişmiş üretim tesislerini seçerek “geleceğin üretim tesisi” olarak işaret ettiği Global Lighthouse Network’e dahil oldu. Bu yıl 21 yeni katılımla, dünya çapında toplam 153 tesisin yer aldığı GLN, değer zincirlerini ve iş modellerini dönüştürerek, Endüstri 4.0 teknolojilerini geniş ölçekte uygulama konusunda lider bir yaklaşım ortaya koyan üretim tesislerinden oluşuyor.

– Davos’ta alkışlar VitrA Karo’ya

Global Lighthouse Network Danışma Kurulu’nun ev sahipliğinde, zirvenin ilk gününde düzenlenen törende ödülü Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah ve VitrA Karo CEO’su Hasan Pehlivan, McKinsey&Company Küresel Operasyon Teknolojisi Başkanı Enno de Boer ve Dünya Ekonomik Forumu Gelişmiş Üretim ve Tedarik Zincirleri Merkezi Başkanı Kiva Allgood’dan aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Gümrah, çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşamın öncülüğünü yaparak, ekonomiye, topluma ve gezegenimize değer katan akıllı teknolojileri benimseme ve yaygınlaştırma konularında tüm sektörlerde öncü rol üstlendiklerini ve sağlıklı bir geleceğin inşası için çalıştıklarını ifade etti.

VitrA markasının, bugüne kadar kendini yenileyerek, inovasyon, teknoloji ve sürdürülebilirliğe yatırım yaparak geldiğini belirten Gümrah, “Bundan sonra da kendi deneyimlerimizi ağın diğer üyelerine aktarırken, Global Lighthouse Network’te edindiğimiz deneyimleri de Eczacıbaşı kuruluşları ve diğer sektör liderleriyle paylaşacağız. Kendi adıma, topluluğumuz adına ve ülkem adına, bu ödülü çok gurur verici buluyorum. Adımızı şampiyonlar ligine yazdıran tüm çalışma arkadaşlarımı gönülden tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

– “Ülkemiz ve dünyanın geleceği için katma değer üretmeye devam edeceğiz”

VitrA Karo CEO’su Hasan Pehlivan ise kendi alanında uzmanlaşan, ürünlerini dünyanın dört bir yanına satan, uluslararası kriterler ve bağımsız denetimlerle başarısını kanıtlayan Türk sanayicilerinin başarılarıyla ülke olarak gurur duyulması gerektiğini aktararak, “Dünya çapında bir ödülle taçlandırılan başarımızın, sonu olan bir yatırım değil, uzun soluklu bir yolculuk, yeni bir iş yapma şekli. Eczacıbaşı Topluluğu’nun desteğiyle, akıllı teknolojilerin rüzgarını arkamıza alarak ülkemiz ve dünyanın geleceği için katma değer üretmeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Verilen bilgiye göre, VitrA, Villeroy & Boch ve Engers markaları ile başta Türkiye ve Almanya olmak üzere, 90’a yakın ülkede faaliyet gösteren VitrA Karo’nun, karo seramik şirketi olarak WEF’in Global Lighthouse Network ağına dahil olmasını sağlayan üretim tesisi, Bilecik’in Bozüyük ilçesinde yer alıyor.

Yılda 30 milyon metrekare karo üretim kapasitesine sahip tesisteki süreçlerde; geçmişte toplanan verilerle en ideal çalışma parametrelerini yapay zekayla belirleyen, veri analitiği ve Endüstri 4.0 yaklaşımlarıyla enerji verimliliği ve ıskarta azaltımı sağlayan, böylece sürdürülebilirliğin yanı sıra dijital dönüşüme katma değer yaratan nesnelerin interneti uygulamasını oluşturan bir program yürütülüyor.

Bu kapsamda, servis seviyesini ve rekabet avantajını artırmak için gelişmiş bir dijital dönüşüm yol haritası uygulandı. Akıllı dijital çözümler aracılığıyla işlem ve üretim kontrolünü iyileştirmeye odaklanan bu stratejik girişimin sonucunda, genel ekipman etkinliğinde yüzde 20’ye varan iyileşme sağlanırken, atıkların yarıdan fazlası azaltıldı ve enerji tüketiminde yüzde 15’e yakın düşüş elde edildi.