Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Urfa’nın Eyyübiye ilçesi için kritik karar! Resmi Gazete’de yayımlandı

Urfa’nın Eyyübiye ilçesi için kritik karar! Resmi Gazete’de yayımlandı

Urfa’nın Eyyübiye ilçesi için


Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Karakoyunlu mahallesinde bulunan kaya mezarı ve özel mülkiyete ilişkin karar resmî gazetede yayımlandı.

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Karakoyunlu Mahallesi’nde, tarihî bir öneme sahip  olan ve tescilli kaya mezarı olarak kayıtlara geçen alanın korunma süreci başladı. Şanlıurfa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından alınan karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak kamuoyu ile paylaşıldı.

Detaylı incelemeler ve uzman raporları sonucunda alınan karara göre, özel mülkiyete ait 2416 ada 8 nolu parselde bulunan tescilli kaya mezarı, koruma altına alınacak. Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu  Müdürlüğü uzmanlarının 15.12. 2023 tarih ve 2432856 sayılı raporu temel alınarak  yapılan değerlendirme sonucunda, kaya mezarının korunma alanı belirlenerek resmi bir karara bağlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, Şanlıurfa ili, Eyyübiye ilçesi, Karakoyunlu Mahallesinde bulunan özel mülkiyete ait kaya mezarının 07.12.2006 tarihli tescil kararıyla korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edildiği vurgulandı. 1/500 ölçekli korunma alanı haritası ve detaylı koordinatlarla belirlenen koruma alanı sınırları içerisinde  yer alan parseller  için tapu kütüğüne “Tescilli Yapı Korunma Alanındadır” şerhi konulmasına karar verildi.