Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Urfalı tiryakiler kötü haber: Artık yarım kilo alınıyor

Şanlıurfa’da en çok tüketilen kaçak çay yüksek enflasyon ve dolar kurundaki artışlardan nasibini aldı.

Bu haberin fotoğrafı yok

Kentte marketlerin raflarında satışı gerçekleşen ithal çaya (kaçak çay) zam geldi. Alım gücü düşen Vatandaşlar 1-2 kilo yerine yarım kilo almaya başladı.

Çaykur, çay fiyatlarına son 97 günde dördüncü kez zam yaparak yüzde 15’lik bir artışı yaptı. Bu yeni zamlarla birlikte ithal çay fiyatları yükselişe geçti.

Kuru çay fiyatlarına 8 Haziran’da yüzde 43 zam, 14 Temmuz’da yüzde 9,5, 15 Ağustos itibariyle çaya yüzde 4,5 oranında üçüncü bir zam yapmıştı. Haziran ayından bu yana kuru çay fiyatları yüzde 88,2 oranında yükseldi.

Yeni fiyat listesine göre çaya yapılan yüzde 15’lik zam, 1 kiloluk çayda 19,35 liralık bir artış yaşandı.129 lira olan 1 kiloluk çay paketi, yeni zamla birlikte 19,35 lira artarak 148,35 liraya çıkacak. Kentte en çok tüketilen ithal çay halk dilinde (Kaçak çay) ise kilogramı 280 ile 350 liraya yükseldi.

Çay satışı yapan Fuat Doney; “Vatandaşın gücü elbette ki eskisi gibi değil eskiden vatandaş bir kilo çay alıyordu şimdi ise yarım kilo alınıyor” dedi.

“BİZİM İŞİMİZ DOLARA BAĞLI”

İşlerinin şimdilik iyi olduğunu söyleyen Fuat Doney; “Çok şükür çay satışı yapabiliyoruz ve ürünlerimiz gerçekten kaliteli bir şekilde müşterilerimize hizmet veriyoruz. Vatandaşın gücü elbette ki eskisi gibi değil eskiden vatandaş bir kilo çay alıyordu şimdi ise yarım kilo alınıyor. Vatandaş biliyor bu ürünün dolarla geldiğini yurt dışından geldiğini ithal geldiğini bildiği için fiyatlarda yapacak bir şey yok yükselişler var dolar yükselince fiyatlarda yükseliyor bizim işletmemizde dolar düşünce fiyatlarda düşüyor zaten bizi tanıyanlar bizi biliyorlar Türk kahvesi de dolar bazlı geliyor karabiber de dolar bazlı geliyor veya çayımız da dolar bazlı geliyor dolar yükselince mecburen fiyatları yükseltiyoruz zarar etmemek adına dolar düşünce de vicdanen vicdanımızı sorgulayıp fiyatları düşürüyoruz” dedi.

“HER ÇEŞİT ÇAY MEVCUT BİZDE”

Dökme çaylarımız 280 liradan başladığının kanaatinde olan Fuat Doney; Her çeşit çayımız var 320 lira olan çaylarımızda var, paket çaylar ise net 8 gramlarımız 870 liradan şuan satışta buradan tüm esnaf kardeşlerimize hayırlı işler diliyorum dolar yükselince fiyatları yükselmesini biliyorsak dolar düşüncede düşürmesini bilelim bizim alışımız düştü fiyatlarda düşüş var herkes fiyatı düşürsün. Bizim çayımızla Çaykur’un çayıyla bir alakası yok bizim ürünlerimiz ithal gelen ürünler dolar bazlı olarak gelen ürünler o yüzden Çaykur’un çaylarıyla bizim çayların alakası yok” ifadelerinde bulundu.

Haber: Ferdi Bulut