Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Urfa’dan bilim dünyasına katkı sunacak proje kabul edildi!

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü yürütücülüğünde TÜBİTAK Çevre, Atmosfer, Yer ve Deniz Bilimleri Araştırma Destek Grubuna (ÇAYDAG) sunulan 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında, “Deprem Bölgesi Üniversiteleri Özel Çağrısı-BİNBİRÇABA” projesi kabul edildi.

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi


Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuba Rastgeldi Doğan’ın yürütücülüğünde ‘ Deprem bölgesinde bina yıkım ve enkaz kaldırma kaynaklı solunabilir partikül madde kimyasal bileşiminin ve sağlık etkisinin belirlenmesi’ konulu projede ülkemizin önde gelen üniversiteleri de yer alıyor.

Proje kapsamında altı farklı üniversiteden dört farklı bilim dalından birçok bilim insanının iş birliğiyle yapılan ve mevcut üniversite altyapıları kullanılan projede; İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ülkü Alver Şahin, Prof. Dr. Burcu Onat ile Arş. Gör. Coşkun Ayvaz, Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hasan Bayram ile Dr. Özgecan Kayalar, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aslı Baysal, Aydın Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hasan Saygın ile Doç. Dr. Ahu Soyocak, Çukurova Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu proje ekibinde yer alıyor.

Dünyada depremler, sel ve yangın gibi doğal afetlerin yaşanmasından sonra meydana gelen yıkımların molozlarının kaldırılması esnasından ortaya çıkan enkaz atığının yüklenip taşınması sırasında havaya önemli miktarlarda partiküler madde yayılmakta. Havaya yayılan bu partiküler maddeye maruz kalan çalışanlar ve bölgede yaşayan halk için önemli kronik sağlık problemlerine sebep olma potansiyeli oluşmaktadır. Oluşacak bu solunabilir partiküler maddeye maruziyet miktarının, içeriğinin ve sağlık etkisinin tespiti bu tür gelecekte yaşanacak afetlerde olası halk sağlığı, çevresel risklerin ve alınacak önlemlerin tanımlanmasında Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuba Rasgeldi Doğan’ın yürütücülüğündeki proje ile ortaya konularak kamuoyu bilgisine sunulacak.

Bu nedenle bu çalışma kapsamında Ülkemizde yaşanan deprem bölgesinde seçilen 5 şehirde yıkım ve enkaz kaldırma işlemlerinden kaynaklanan partiküler maddelerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin ve içeriklerinin anlaşılması, sağlık ile ilişkili etkilerinin ortaya çıkarılmasının ilk kez ortaya koymayı amaçlaması yönüyle özgün değerler ortaya çıkacak. Elde edilen veriler aynı zamanda, bu alanda oldukça kısıtlı olan literatüre de anlamlı değerler katacak. Yanısıra hava kalitesi kriter alınarak daha sağlıklı, çağdaş ve sürdürülebilir bir kent yaşamı hedefine ulaşma adına bilim dünyasına katkılar sunacak.