Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Urfa’da kısa bir süre kala düşündüren manzara!

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Şanlıurfa’da, yanlış sulama yöntemleri nedeniyle Suruç Ovası’nda toprak ve ürün verimliliği düşüyor. Pamuk toplanma öncesi yollara çamura döndü.

Bu haberin fotoğrafı yok


Dünyanın sayılı, Türkiye’nin de en uzun sulama tüneli olan Suruç Tüneli sayesinde Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’ndaki topraklara 8 yıldan bu yana su veriliyor. Yürütülen yatırımlarla 562 bin 950 dekar arazinin sulandığı bölgede pamuk, mısır, buğday ve arpa en fazla ekilen ürünler arasında yer alıyor.

Arazinin suya kavuştuğu Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde vahşi sulama yönteminden vazgeçilmemesi toprağın verimini düşürüyor.

Çiftçiler pamuk ve mısır sulamasını kaçırınca sular yolları göllere çevirdi.  Yıllardır değişmeyen manzara bu yılda yaşandı. çiftçilerin tarlalarında bilinçsiz bir şekilde suları açık bırakması tali yolları  çamura bürüdü.  Sıcak havada pamuk ve mısır tarlalarında bilinçsiz bir şekilde suları açık bırakan tarla sahipleri adeta tarlaları bataklığa çevirdi. Tarladan taşıyan sular tali yollarını tahrip etti. Pamuk hasadına kısa bir süre kala yollar bataklığı andırdı.