Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi’den Hüda Kaya açıklaması

HDP eski İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın tutuklanmasını eleştiren Şanlıurfa Barosu ” Hüda Kaya hakkında verilen tutuklama kararı hukuki değildir.” dedi.

HDP eski İstanbul Milletvekili


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 6-8 Ekim 2014’te düzenlenen eylemlere ilişkin yürüttüğü soruşturmada, hakkında çıkarılan “yakalama emrine” istinaden İstanbul Havalimanı’nda HDP eski Milletvekili Hüda Kaya gözaltına alındı.

HÜDA KAYA TUTUKLANDI

Adliyeye çıkarılan Kaya, tutuklama talebiyle sevk edildiği Nöbetçi Ankara Sulh Ceza Hakimliğince, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden sorgusu yapıldıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ŞANLIURFA BAROSUNDAN HÜDA KAYA’NIN TUTUKLANMASINA TEPKİ

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi sosyal medya hesabından Eski Milletvekili Hüda Kaya’nın tutuklanmasına tepki gösterdi.

Baro şu ifadeleri kullandı: ” 27. dönem HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya hakkında tutuklama kararı verildiği bilgisi kamuoyuna yansımıştır. Hiçbir kaçma şüphesi bulunmayan Hüda Kaya hakkında verilen tutuklama kararı hukuki değildir. Son dönemde Kürt siyasetçiler ve muhalefet odağındaki herkesin yargı ve hükümet tarafından hedef alınarak susturulmaya çalışılmaktadır.  Muhaliflerin siyaset yapmasının imkânsız hâle getiren tutuklama kararları Anayasa’da öngörülenin dışında siyasi saiklerle uygulanmaktadır.

Tutuklamanın son çare olan bir güvenlik tedbiri olması göz önünde bulundurulduğunda Hüda Kaya bağlamında sağlanabilecek yarardan çok mağduriyet yarattığı barizdir. Kişinin hürriyetinden keyfi bir şekilde yoksun bırakılması yasaya, uluslararası antlaşmalara ve protokollere açıkça aykırıdır. Her aşamada gerek sözlü gerek yazılı ifade vermeye gidebileceğini bildiren Hüda Kaya hakkında önce gözaltı; sonrasında ise ağır bir tedbir kararı olarak tutuklama kararı verilmesini hukuk garabeti olarak görüyor, yargı mensuplarını yasaya uygun kararlar vermeye davet ediyoruz. Bu kapsamda dosyanın takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız. ” dedi.