Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ünlü yönetmenden acı haber!

81 yaşındaki ünlü yönetmen Birsen Kaya hayata gözlerini yumdu. Yönetmenin ölüm haberini yönetmen ve yapımcı Biket İlhan duyurdu.

81 yaşındaki ünlü yönetmen


Türkiye’nin ilk kadın yönetmenlerinden biri, senarist ve yapımcısı  olan Kaya, kısa sürede çok sayıda film çeken kadın yönetmenlerden biri oldu.

Şeftalisi Ala Benziyor, Yirmi Dört Ayardayım, Dadaş Rıfat Geliyor, Dadaş Rıfat, Vur Kır Geç, Hedefte Beş Adam, Bitirim Kemal, Kirli Eller gibi daha birçok filmde hafızalara ismini kazımayı başardı.

Ünlü yönetmen Birsen Kaya’nın ölümü tüm sanat camiasını yasa boğdu.

Sanatçının vefatını yönetmen ve yapımcı Biket İlhan duyurdu. İlhan yaptığı açıklamada şu ifadelere  yer verdi:
“Avantür filmleriyle tanınan ilk kadın yönetmenlerimizden Birsen Kaya’yı kaybettik. Halit Refiğ’in asistanlığını yaparak başladığı sinema serüveninde 15 filmle imza atmıştır. Geçmiş yıllarda Adana Altın Koza Film Festivali’nde buluşmuştuk. Yönetmenlik yaptığı yılları anlatmıştı, o zor şartlarda yaratılan mucizeleri… Huzur içinde uyusun değerli arkadaşımız.”

“BİRSEN KAYA KİMDİR?”
Birsen Kaya, 1963’te ‘Artist’ dergisi  için setlerde röportajlar yapan bir muhabirken Halit Refiğ’e asistanlık yapmaya başladı. Refiğ’in ‘Gurbet Kuşları’ filmiyle sektöre giren Kaya, 200’e yakın filmde asistanlık yaptı. Yönetmen Nazmi Özer’in rahatsızlanarak ‘Kanlı Kader’ filmini yarıda bırakması üzerine, Birsen Kaya bu filmi tamamlayarak yönetmenliğe adım attı. Senaryolarının çoğunu kendisi yazdı. ‘Genelevde Kirli Evler’ filmini çekerek ilk erotik filmlerden birine imza attı. Daha sonra ‘Killing’ gibi çizgi roman kahramanlarını sinemaya uyarladı. Toplam 15 filmin yönetmenliğini ve bunlardan 11’inin senaristliğini üstlenen Kaya, 1970’li yıllarda televizyonun yaygınlaşmasıyla gerileme dönemine giren sinemayı bıraktı.