Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Üniversiteler online mı: Hangi üniversiteleri kapsıyor?

Üniversitelerin online eğitim uygulaması hakkındaki meraklar sonunda yanıt buldu. Türkiye’de birçok kişi ve öğrenci, bu akademik yılın üniversiteler için uzaktan eğitimle mi başlayacağını öğrenmek istiyordu. YÖK (Yükseköğretim Kurulu), bu konuda yeni bir açıklama yaparak durumu aydınlığa kavuşturdu.

Üniversitelerin online eğitim uygulaması


Üniversitelerin online eğitim uygulaması konusundaki son kararı YÖK verdi. Ancak bu karar, belirli bir kapsamla sınırlı olacak. YÖK tarafından yapılan açıklamada, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde bulunan bazı üniversite binalarının deprem etkisiyle zarar gördüğü belirtildi. Bu illerdeki üniversitelerde eğitimin nasıl sürdürüleceği ise YÖK tarafından alınan bir kararla şekillendirilecek.

YÖK, bu konuda yetkisini bu üniversitelere devretti. Üniversiteler, mevcut fiziksel koşulları, barınma imkanları gibi faktörleri değerlendirerek hangi lisans ve ön lisans programlarının yüz yüze ve hangilerinin uzaktan eğitimle gerçekleştirileceğini belirleyecekler. Bu kararlar, üniversitelerin senatoları tarafından alınacak.

Adı geçen üniversiteler uzaktan eğitim kararı alırlarsa, bu üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler, bölümlerine eşdeğer olan diğer devlet üniversitelerinin programlarına özel öğrenci statüsüyle geçiş yapabilecekler.

YÖK tarafından uzaktan eğitim hakkı verilen üniversiteler şunlardır:

  • Adıyaman Üniversitesi
  • Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  • İnönü Üniversitesi
  • İskenderun Teknik Üniversitesi
  • Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi
  • Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  • Malatya Turgut Özal Üniversitesi

Türkiye’deki diğer üniversiteler için ise henüz online eğitim kararı alınmış değil. Bu nedenle diğer üniversiteler, kendi belirledikleri akademik takvim doğrultusunda yüz yüze eğitime başlayacaklar.