Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Üniversite ek tercihleri başlıyor: İşte tarihler ve detaylar

Üniversiteye girişte önemli bir aşama olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklanarak üniversite kayıtları tamamlandı. Ancak bir programa yerleşemeyen veya tercihlerini değiştirmek isteyen adaylar için YKS ek tercihleri yaklaşıyor. İşte YKS ek tercihleri ile ilgili tarihler ve detaylar:

Üniversiteye girişte önemli bir


YKS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Üniversite kayıtlarının tamamlanmasının ardından YKS ek tercih süreci başlayacak. Geçtiğimiz yıl YKS ek tercihleri 7-13 Eylül tarihleri arasında yapılmıştı. Bu yıl da benzer bir takvim bekleniyor.

Yani YKS ek tercihlerinin Eylül ayının ikinci haftasında başlaması muhtemel.

YKS EK TERCİH KILAVUZU YAYINLANDI MI?

YKS ek yerleştirme kapsamında üniversitelerin boş kontenjanları ve taban puanları içeren 2023-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu henüz yayınlanmadı. ÖSYM, YKS ek tercih kılavuzunu tercih sürecinin başladığı tarihlerde adayların erişimine açacak.

YKS EK TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

YKS ek tercihleri, adaylar tarafından T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri kullanılarak ÖSYM’nin resmi internet sitesi olan “https://ais.osym.gov.tr” adresi üzerinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla gerçekleştirilecek.

YKS ek tercihleri, bir programa yerleşemeyen veya tercihlerini değiştirmek isteyen adaylar için önemli bir fırsat. Adayların tercihlerini dikkatlice yapmaları ve tercih tarihlerine dikkat etmeleri gerekmekte. YKS ek tercihleriyle ilgili güncel bilgilere ve kılavuza ÖSYM’nin resmî web sitesi üzerinden erişebilirsiniz.

YKS EK TERCİH ÜCRETİ VE İSTİSNALAR

YKS ek tercih işlemleri için ücret 50,00 TL olarak belirlendi. YKS ek tercihlerini yapmak isteyen adaylardan bu ücret talep edilmekte. Ancak, ek yerleştirme ücretini ödemeyen adayların tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme işlemine dahil edilmeyecek.

Yatırılan yerleştirme ücretleri herhangi bir nedenle iade edilmeyecektir ve başka bir işlem için kullanılamayacak. ÖSYM Yönetim Kurulu’nun 14 Ocak 2019 tarihli kararına göre, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ve gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak. Bu kişiler için ek yerleştirme ücreti istisnası geçerli.