Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ulaştırma Bakanı açıkladı! Doğu Ekspresi bilet fiyatları belli oldu

Doğu Ekspresi’nin 2023-2024 sezonundaki fiyatları ve sefer detayları belli oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Turistik Doğu Ekspresi’nin bu yılki sezonuna dair bilgileri paylaştı. İşte o detaylar…

Doğu Ekspresi'nin 2023-2024 sezonundaki


Doğu Ekspresi’nin 2023-2024 sezonundaki fiyatları ve sefer detayları belli oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Turistik Doğu Ekspresi’nin bu yılki sezonuna dair bilgileri paylaştı. Doğu Ekspresi, son yıllarda farklı tatil deneyimi arayan ve sanatı seven seyahat severlerin gözdesi haline geldi. Ekonomik, konforlu ve güvenli taşımacılık hizmeti sunan Doğu Ekspresi ile Anadolu’nun tarihi ve doğal güzellikleri keşfediliyor. Turistik Doğu Ekspresi’nin 2023-2024 sezonundaki seferleri 11 Aralık’ta başlayacak ve bilet satışları ise 1 Kasım’da başlayacak.

Turistik Doğu Ekspresi, Ankara’dan 11 Aralık 2023 ile 08 Mart 2024 tarihleri arasında pazartesi, çarşamba, cuma günleri, Kars’tan ise 13 Aralık 2023 ile 10 Mart 2024 tarihleri arasında çarşamba, cuma ve pazar günleri olmak üzere seferlerine başlayacak. Bu seferler, Kars’ın tarihi ve turistik güzelliklerinden başlayarak Ani Harabeleri’nden Çıldır Gölü’ne kadar uzanan güzergahı kapsayacak.

SEFERLERİN TARİHİ DE BELLİ OLDU

Turistik Doğu Ekspresi, son dönemde büyük ilgi görmekte. Fotoğraf tutkunlarından gezginlere kadar birçok kişi bu trenle yaptıkları yolculukları sosyal medyada paylaşarak trenin popülerliğini artırmış durumda. Bu artan talep doğrultusunda Turistik Doğu Ekspresi seferleri de artırıldı. Yılbaşı ve sömestr dönemlerinde ek seferler planlandı. Ankara-Kars yönünde 31 Aralık 2023, 20 Ocak 2024 ve 27 Ocak 2024 tarihlerinde, Kars-Ankara yönünde ise 02 Ocak 2024, 22 Ocak 2024 ve 29 Ocak 2024 tarihlerinde ek seferler düzenlenecek. Bu şekilde toplamda 84 tren seferi gerçekleştirilecek.

DOĞU EKSPRESİ’NİN BİLET FİYATLARI DUYURULDU

Turistik Doğu Ekspresi trenleri 8 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşuyor. Her bir yataklı vagon, 10 kompartıman(oda) ile donatılmış olup her odada 2 yatak bulunuyor. Bireysel yolcular için 2 vagon ayrılacak ve bilet satışları 1 Kasım’da başlayacak. Yataklı oda fiyatları dönemsel olarak değişkenlik gösterecek. Düşük dönemde oda ücreti 6.000 TL, normal dönemde 8.000 TL ve yüksek dönemde 12.500 TL olacak. Turistik Doğu Ekspresi ile seyahat eden bireysel yolcuların ayrıca çocuklarını ücretsiz taşıma imkanı bulunacak.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ’NİN GÜZERGÂHI NERELER?

Turistik Doğu Ekspresi’nin Ankara-Kars yönü kalkış saati 15:55, Kars-Ankara yönü kalkış saati ise 22:20 olarak planlandı. Ankara-Kars yönünde Erzincan, Erzurum istasyonlarında ve Kars-Ankara yönünde İliç, Divriği ve Sivas istasyonlarında gezi amaçlı duruşlar yapılacak. Bu güzergah, sadece Kars’ı değil, aynı zamanda Sivas, Erzurum ve Erzincan gibi şehirleri de keşfetmek isteyenler için bir fırsat sunuyor.

TOPLAM TAŞINAN YOLCU SAYISI NE OLDU?

Turistik Doğu Ekspresi ile 2019 yılından bu yana toplam 66.258 yolcu taşındı ve tren her yıl daha fazla insanı etkileyerek popülerliğini artırmış görünüyor. Doğu Ekspresi, tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü güzergahı boyunca unutulmaz bir yolculuk deneyimi sunuyor.