Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uçak seferleriyle ilgili Milletvekili Ayan’dan Bakan Uraloğlu’na soru önergesi  

Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu’na Şanlıurfa’da uçak sefer sayılarının azalması ve fahiş fiyatlarıyla ilgili soru önergesi verdi.

Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt


Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na Şanlıurfa’da uçak seferlerinin azalması ve yüksek bilet fiyatlarıyla ilgili bir soru önergesi sundu.

Ayan, Şanlıurfa’da yaşanan ekonomik sorunları ve bu sorunların neden olduğu zorlukları vurgulayarak, özellikle uçak seferlerinin azlığı ve yüksek ücretlerin şehrin temel sorunlarından biri haline geldiğini ifade etti.

Şanlıurfa’nın nüfusunun fazla olmasına rağmen ekonomik krizin etkileriyle karşı karşıya olduğunu belirten milletvekili, uçak seferlerinin kısıtlılığının ve pahalı bilet fiyatlarının bu sorunları derinleştirdiğini dile getirdi.

Özellikle hastaların tedavi için farklı şehirlere gitmeleri gerektiğinde uçak biletlerinin bulunamadığını veya yüksek ücretlerle satıldığını ifade eden Ayan, aynı şekilde öğrencilerin ailelerini ziyaret etme veya acil durumlarda yetişme zorluğu yaşadığını açıkladı.

Turizm açısından da önemli olan Şanlıurfa’nın uçak seferlerindeki sıkıntıların yerli ve yabancı turistleri etkilediğini ve bu durumun ekonomiye zarar verdiğini dile getiren Dilan Kunt Ayan, ayrıca önerge ile Şanlıurfa’dan farklı bölgelere yapılacak uçak seferleri taleplerini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu’na iletti.

Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan soru önergesinde şu ifadelere yer verdi;

• Şanlıurfa -Lefkoşa seferlerinin düzenlenmesi,

• Şanlıurfa-İzmir sefer sayılarının arttırılması,

• Şanlıurfa-Antalya seferlerinin düzenlenmesi,

• Almanya’dan Şanlıurfa’ya, Şanlıurfa’dan Almanya’ya (Berlin, Frankfurt, Duesseldorf vb.) direkt seferlerin düzenlenmesi.

Tüm bu konu ve talepler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın görev ve sorumlulukları arasındadır.

Bu bağlamda;

1- Şanlıurfa GAP Havalimanı sefer sayılarının geçtiğimiz yıllara oranla düşmesinin gerekçesi nedir?

2- Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndaki sefer sayısı azlığından kaynaklı yaşanan toplumsal sorunlar Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

3- Sefer sayılarının azlığı ile ters orantılı olarak artan uçak bileti ücretlerinin halkın ulaşım hakkı üzerindeki olumsuz etkisi Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

4- Şanlıurfa’dan çok sık gündeme gelen uçak seferlerinin iptalinin gerekçesi nedir? Buna dair yaptığınız bir denetim var mıdır?

5- Şanlıurfa GAP Havalimanı’na uçuş yapan uçak sayılarının son beş yıldaki dağılımı nedir? Uçak sayısının arttırılması amacıyla herhangi bir çalışma var mıdır?

6- Şanlıurfa’dan Ankara-İstanbul-İzmir gibi şehirlere gidebilmek için sefer sayıları arttırılacak mıdır?

7- Şanlıurfa’dan Lefkoşa’ya, Antalya’ya ve Almanya’ya seferlerin düzenlenmesi için adım atılacak mıdır?

8- Bölgenin en büyük nüfusuna sahip, tarihi turistik değerleri olan Şanlıurfa’da sefer sayılarının arttırılması ve yüksek ücretli bilet fiyatlarının düzenlenmesi için adım atılacak mıdır?