Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye Kart nedir ve nerelerde kullanılır? İşte merak edilenler

Teknolojinin günlük hayatımıza entegrasyonu devam ediyor ve Türkiye Kart, bu gelişmelerin bir örneği olarak dikkat çekiyor. İşte Türkiye Kart hakkında merak edilenler…

Teknolojinin günlük hayatımıza entegrasyonu


TÜRKİYE KART NEDİR VE NERELERDE GEÇERLİ?

Türkiye Kart, vatandaşların tüm ulaşım hizmetleri ve finansal işlemlerini tek bir kart ile yapabilmelerini sağlayan bir sistemdir. Konya’da başlatılan pilot uygulama sonrasında, Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı doğrultusunda 2023 sonuna kadar 6 ilde devreye alınması planlanıyor. Bu iller Kayseri, Yozgat, Gümüşhane, ve yıl sonunda Rize dahil 6 ilde uygulamaya alınacak.

Türkiye Kart, toplu ulaşımın yanı sıra POS ve ATM cihazlarında, belediye harçları, vergi, otopark ve taksi ödemeleri, anlaşmalı iş yerlerinde alışveriş, yiyecek ve içecek otomatlarında kullanılabilecek.

TÜRKİYE KART NASIL KULLANILIR VE NEREDEN ALINIR?

Türkiye Kart sahibi olmak isteyenler, PTT şubelerine başvurarak bu kartı temin edebilirler. Kart üzerine para yükleme işlemleri ise PTT kanalları, bankalar, devlet kurumları, online platformlar, mobil uygulamalar ve anlaşmalı iş yerleri aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Türkiye Kart’ın 81 ilde ne zaman kullanıma açılacağı şu an için net olarak belirlenmemiş olsa da sürecin devam ettiği belirtiliyor.

Türkiye Kart, vatandaşlara ödemelerini ve ulaşım işlemlerini tek bir kartla kolayca yapabilme imkânı sunacak, böylece günlük yaşamı daha da kolaylaştıracak gibi görünüyor.