Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TCMB duyurdu! KKM’de asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında önemli bir değişiklik yaparak asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası


TCMB, bankacılık sisteminde TL’nin cazibesini artırmaya yönelik kararlı bir şekilde ilerliyor. Yapılan uygulama talimatı değişikliğiyle, TL dönüşümlü kur korumalı hesaplarda asgari faiz zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Bu adım, bankaların TL dönüşümlü kur korumalı hesaplara politika faizinin altında faiz ödemesine olanak tanıyacak.

Bu değişiklikle birlikte, standart TL mevduat desteklenirken, KKM hesaplarına verilen faizler cazip hale getirilmeyecek. Merkez Bankası’nın politika faizinden daha düşük faiz uygulanan KKM hesaplarında, kur farkı ödemesi banka tarafından yapılacak ancak politika faizi ile hesaplanan miktarın altında olursa, aradaki fark tamamen banka tarafından karşılanacak.

KUR FARKINDAN KALAN KISIMI MERKEZ BANKASI ÖDEYECEK

Kur farkı, politika faizi ile hesaplanan miktardan yüksekse, destek tutarının bir kısmı banka tarafından ödenecek ve geriye kalan kısım Merkez Bankası tarafından karşılanacak.

TCMB, Türk lirası mevduatlarını daha cazip hale getirme hedefi doğrultusunda bu tür adımlar atmaya devam ediyor. Ayrıca, kredi akışını desteklemek amacıyla bazı önemli finansal düzenlemeler de hayata geçirilmişti.