Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tarihe tanıklık eden cezaevi ibadethane oldu

Şanlıurfa’da uzun yıllar önce kilise ve ceza evi olarak kullanılan tarihi alan günümüzde ise Fırfırlı Camii olarak ibadet yeri oldu. Fırfırlı Cami’nin duvarlarında bulunan mahkûmlara ait yazı ve rakamlar ise vatandaşlar ve turistler tarafından oldukça ilgi çekiyor.

Bu haberin fotoğrafı yok

Kültürü ve tarihi yapıları ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelen Şanlıurfa ‘da yer alan Fırfırlı Camii duvarlarında adeta tarihe ışık tutuyor.

Geçmişi Osmanlı dönemine dayanan Fırfırlı Camisini önce kilise olarak inşa edilen yapı, bir dönem ceza evi olarak kullanılırken, son olarak camiye dönüştürülüyor.

 “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KADAR BİRÇOK AMAÇLA KULLANILDI”

Geçmişten günümüze birçok amaçla kullanılan Fırfırlı Camisinin tarihi henüz bilinmediğini ifade eden Müslüm Akbaş “Bu camiyi önce kilise olarak kullanılıyordu kiliseden sonra, at ahırı olarak kullanılmaya başladı daha sonra cezaevine dönüştürüldü. 1950 yıllarında af çıkmasıyla mahkûmlar serbest bırakıldı. Daha sonra tadilat yapılarak 1956 yılında camiye dönüştürüldü. Duvarların üzerine mahkûmların ve askerlerin isimleri yazılıyor duvarlarda bulunan taşlar tahılların zamanla fosilleşmesi ile taş şeklinde dönerek camilerde kullanıldı, camide bulunan taşlar farklı farklı yerlerden gelmiştir. Baza taşı dediğimiz Halep bölgesinden gelmiştir” şeklinde konuştu.

URFANATİK HABER: AHMET DURMUŞ