Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Sinangil Gluten YOK” markalı ürünler daha erişilebilir olacak

Eksim Holding Gıda Grubu Başkanı ve Eksun Gıda Genel Müdürü Ahmet Demir: “Sinangil Gluten Yok markamız ile hiç vakit kaybetmeden daha fazla rafta yerimizi almak için çalışmalarımızı hızlandırdık”

Eksim Holding Gıda Grubu


Sinangil ambalajı ile tüketiciyle buluşan glütensiz unlar artık Sinangil Gluten Yok ambalajıyla satışa sunulacak.

Eksun Holding açıklamasına göre, Çölyak Vakfı’nın Ticaret Bakanlığı ile gerçekleştirdiği temasların olumlu sonuçlanmasıyla birlikte zincir marketlerde tıbbi beslenme tedavisi gerektiren hastalıklara yönelik gıda ürünü satışı zorunlu hale geldi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararın ardından, zincir marketler, glütensiz ürünler başta olmak üzere, ihtiyaca yönelik özel reyonlar açacak. Çölyak hastalarını ve glüten intoleransına sahip kişileri de yakından ilgilendiren kararla birlikte glütensiz un, ekmek ve atıştırmalık çeşitleri tüketiciye ulaşabilecek.

Daha önce Sinangil ambalajı ile tüketiciyle buluşan glütensiz unlar, artık Sinangil Gluten Yok logolu ambalajlarda satışa sunulacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Eksim Holding Gıda Grubu Başkanı ve Eksun Gıda Genel Müdürü Ahmet Demir, Çölyak Vakfı’nın yürüttüğü görüşmeler neticesinde ortaya çıkan yeni yönetmeliği memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Bu kararın çölyak hastaları ve glütensiz beslenmeyi tercih edenler için önemli bir gelişme olduğunu işaret eden Demir, glütensiz ürünlerin daha erişilebilir olacağını öngördüklerini ifade etti.

Demir, Sinangil markası altında Türkiye’nin ilk paketli glütensiz ununu ürettiklerini bildirerek, şunları kaydetti:

“Tüketici ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran insan odaklı bir adım atmıştık. Daha sonra Çölyak Vakfı ve çölyak dernekleri ile işbirliği halinde ürün geliştirme sürecini yürüttüğümüz Sinangil Gluten Yok markamızı tüketiciyle buluşturduk. Bugün glütensiz un pazarında açık ara lideriz. Söz konusu pazarda Sinangil Gluten Yok markamız ile hiç vakit kaybetmeden daha fazla rafta yerimizi almak için çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu değerli kararı alan Ticaret Bakanlığımıza ve yürüttüğü temaslarla sürece katkıda bulunan Çölyak Vakfı’na teşekkür ediyorum.”

Çölyak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Elif Bal Beşikçi ise “Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Sayın Adem Başar ve Perakende Ticaret Dairesi Başkanı Sayın Burak Kaplan ile yaptığımız görüşmelerde; büyük zincir marketlerde glütensiz reyon olmadığını, bu marketlerde bir paket glütensiz ekmeğe dahi ulaşamadığımızı ve çölyak hastalarının ürünlere erişimdeki sıkıntılarını iletmiştik.” ifadelerini kullandı.

Glütensiz ürüne erişimin önünü açan bu yönetmeliğin Resmi Gazete’de duyurulmasının memnun ettiğini belirten Beşikçi, “Zincir marketlere yönelik alınan aksiyon ile birlikte çölyak hastalarının okullarda, hastanelerde, kamu ve özel kuruluşlar ile işletmelerde glütensiz ürünlere ulaşabilmesi adına çalışmalarımızı yoğunlaştırdık.” açıklamasında bulundu.