Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şanlıurfa’nın yerli otomobili: İşte dikkat çeken özellikler

Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencileri otomobil tasarladı. Otomobili üreten öğrenciler yaklaşık 2 ay gibi bir sürede aracı tasarladıklarını belirttiler.

Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi Teknik


Şanlıurfa teknoloji, sağlık ve eğitim gibi konularda kendini geliştirmeye devam ediyor. Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda eğitim gören  14  Otomotiv Bölümü öğrencisi yıl sonu bitirme projesi kapsamında bir otomobil üretti. 2 ay gibi bir sürede yapılan otomobil otomatik olarak sinyal vermesi ile dikkatleri çekiyor. İmkanlar dahilinde yapılan araç atölyelerde parçaların birleştirilmesi ile oluşturuldu.

 Öğrenciler araca Harran Otomotiv Girişim Grubu (HOGG) adını verdi. Yapılan otomobil yaklaşık 14 bin liraya mal oldu. Otomotiv bölümü öğrencilerinden Fatih Turmak, “Hedefimiz bu projeyi bize verilecek desteklerle daha da ileriye taşımaktır” dedi. Yapılan proje birçok kişi tarafından takdir ile karşılandı.

 “TOGG’DAN ESİNLENEREK YENİ ARAÇ ÜRETTİLER”

Harran Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Otomotiv Bölümü Başkanı öğretim görevlisi Abdulkadir Yıldırım, proje ile ilgili açıklamasında, “Mevcut derslerimizden, bu bitirme projesi çerçevesinde gençlerin teorik ve pratik bilgilerini harmanlayarak bir çalışma yaptıkları sürecimiz oldu. Bu süreçte gençlerimiz, yerli ve milli aracımız TOGG’dan esinlenerek yeni araç ürettiler. Bu aracı atıl malzemelerden çok düşük maliyetlerle üreterek ve buna çok güzel sistemler eklediler. Örneğin, sesli komut sistemi ile sinyal verme, otomatik sinyal verme gibi özellikli bir araç ürettiler. Bu sistem direksiyon açısına göre çalışıyor ayrıca düşük motor hacmine sahip, düşük yakıt tüketimi ile birlikte düşük de emisyona sahip bir araç geliştirdiler. Gençlerimiz deprem ve sel felaketinin ardından yaklaşık 2 ay gibi çok kısa bir sürede ekipleriyle bu çalışmayı başarıyla tamamladılar. Yaklaşık olarak da 14-15 bin lira bir maliyetle proje tamamlandı. Günümüzde artık içten yanmalı araçlar biliyorsunuz bir dönüşüme uğruyor. Bunlar da daha düşük emisyon oranlarına sahip hibrit araç ve elektrikli araçlar, bir sonraki aşamada planlarımız aracımızı elektrikli bir motor ile çalıştırmak ve bunun üzerine de bir güneş panel sistemi ile şarj süresini kısaltmak olabilir farklı çeşitli projelerle bunu renklendirmek istiyoruz” dedi.

“HEDEFİMİZ BU PROJEYİ DAHA DA İLERİYE TAŞIMAK”

14 kişilik ekibin içinde yer alarak aracı üreten otomotiv bölümü öğrencilerinden Fatih Turmak, “Aslında iki temel amacımız var bu projemizde, birincisi düşük emisyon sayesinde zehirli gazlardan arındırılıp çevreye daha az zarar veren bir sistem yapmak, ikincisi ise otomatik olarak bu aracımız sinyal vermeyi sağlıyor. Mesela belli bir eksende ilerlediğiniz zaman aracı sağa ve sola doğru çevirdiğiniz zaman araç sağa veya sola sinyal veriyor. Onun dışında sesli komut sistemi ile konuşarak aracı sağ ve sola sinyal vermeyi sağlayabiliyorsunuz. Hedefimiz bu projeyi bize verilecek desteklerle daha da ileriye taşımaktır” şeklinde konuştu.

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTIK”

Aracın akıllı sinyal sitemini arkadaşıyla düşünerek tasarladığını belirten otomotiv bölümü öğrencisi Yusuf Demir, “14 kişilik bir ekiple bu aracı yaptık. Yalnız parçalarını toparlamamız çok uzun sürdü, zor bir süreçten geçtik. 2 aylık bir süreç çok zordu, gece gündüz çalıştık. Bu aracı yaparken arkadaşımla yolda giderken şunu gördük, arabalar sinyal vermiyordu, sinyal vermeyen araçlar genelde kazaya neden oluyordu, arkadaşım ile kaza oranlarını nasıl düşürürüz diye düşündük. Çok plan yaptık. Bütçemiz kurtarmadı arkamıza 12 arkadaşımızı daha alarak ar-ge çalışmaları başlattık. Arge çalışmalar sonucunda arabanın parçalarını sanayiden farklı şehirlerden tekerleklerimizi bütçenin azlığıyla yetinip yetinip yapabildik arabamızı araba bizim için başarılı geçti umarım bizden sonraki öğrenci arkadaşlarımıza topluma yararlı olur faydası olur evet tamamen atıl malzemelerle yaptık, bunu kaynaklarla, ispirallerle düzelterek yaptık” ifadelerini kullandı.