Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şanlıurfa’da üretiliyor: Değeri bin dolar!

Şanlıurfa’da değerli taşlardan yapılan tesbihler 300 liradan bin dolara kadar alıcı buluyor.

Bu haberin fotoğrafı yok

Yıllardır süregelen tesbih kültürü, stres atmada ve dualarda önemli bir kültür mirası olarak her zaman yerini alıyor.

Şanlıurfa’da da rengarenk değerli taşlar uzun uğraşlar sonucu ve çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra tesbih halini alıyor.

Yıllardır Eyyübiye ilçesinde dededen, babadan kalma tespih mesleğini sürdüren Mehmet Bozyel, el emeği göz nuru tesbihleri 300 liradan 10 bin liraya kadar alıcı buluyor.

Tesbihin fiyatlarının malzemesine göre değiştiğini ifade eden Bozyel, “300 lira civarında başlıyor 1000 liraya kadar da satıyoruz daha ucuza da bulabilirsiniz daha pahalı olanlar da var 1000 Dolarlık tespihlerimizde mevcuttur” dedi.

“SENTETİK MALZEMELERLE TESBİH YAPIYORUZ”

Suriye’de çıkan savaş sonrası işlerinde durgunluğun olduğunu söyleyen Mehmet Bozyel; “Daha ucuza yaptıkları için işlerimiz ile ilgili biraz problem yaşıyoruz. Tesbih yapılışı; hayvansal, sentetik malzemelerimiz var biz genelde sentetik malzemelerle çalışıyoruz hayvansal ürünler hayvanları öldürüp boynuzuyla kemiği ile yapılıyor diye çok tercih etmiyoruz” diye konuştu.

“TESBİH BİRÇOK İŞLEMDEN GEÇİYOR”

Tesbihin birçok işlemden geçtiğini ifade eden Bozyel; “Belirli ölçülerde kesiyoruz, sonra ufak taneler haline getiriyoruz, ondan sonra delim, kesim işi yapıldıktan sonra kuru tona dediğimiz yerde ince işler yapıyor parlatmasını yapıyoruz. Usta olarak imamesini yapıyorum daha sonra ipten geçirdikten sonra parlatılıp kullanıma hazır hale getiriyoruz” dedi.

“TESBİH FİYATLARI 300 LİRADAN BAŞLIYOR”

Kehribarın da kendi içerisinde birçok çeşidinin olduğunu dile getiren Mehmet Bozyel; “damla kehribar soyu tükenmiş bir çam ağacının reçisinden elde ediliyor. Kehribar çeşitleri zar kehribar, sıkma kehribar bunların içinde de bazı malzemeler farklı renklerde mor tonlarda üretiliyor. Kaplumbağa kabuğu, Fildişi boynuz, deve kemiğinden yapılan tesbihler var. Bizim yaptığımız ürünler 300 lira civarında başlıyor 1000 liraya kadar da yükselebiliyor. Daha ucuza da bulabilirsiniz daha pahalı olanlar da var 1000 Dolarlık tespihlerimizde mevcuttur özel sipariş üzerinden tespihler yapıyoruz istediğiniz boyda malzemeyi siz getirebilirsiniz ya da bizden istersiniz istediğiniz boyda istediğiniz modelde yapabiliriz.

“EN ÇOK KEHRİBAR TESBİHLER TERCİH EDİLİYOR”

Vatandaşlar en çok yeni malzeme dediğimiz Sıkma ve Zar kehribarı tercih ediyorlar bunlarda genellikle hediyeliklerde kullanılıyor” diye konuştu.

HABER: AHMET DURMUŞ