Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şanlıurfa’da tartışmalara neden olan imar değişikliği!

Şanlıurfa’da tartışmalara neden olan imar değişikliği!

Şanlıurfa’da tartışmalara neden olan


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında Dağeteği Mahallesi’nin imara açılmasına tepki gösteren HDP Meclis Üyesi Sıtkı Dursun, “ikinci bir Kaşmer Dağı gibi bir durum, yani burası daha önce imara açılmış bir yerdi şu anda plan değişikliğine gidilmiş ve ormanlık alanın tam dibinde bulunuyor” dedi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı son birleşim meclis toplantısı Başkan Vekili Serdar Şeyhanlıoğlu başkanlığında Meclis Üyelerinin katılımıyla büyükşehir belediyesi meclis toplantı salonunda gerçekleşti.

Yoklama ve açılış konuşmaların ardından İmar ve Bayındırlık Komisyondan gelen raporların okunmasıyla oluşan gündem maddesine geçildi.

Gündem maddeleri içerisinde Haliliye ilçesi Dağeteği Mahallesi’ndeki 861, 864, 865 ve 865 nolu adalar üzerinde hazırlanmış 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan Değişikliği raporu okunarak meclis üyelerinin oluruna sunuldu.

“DAĞETEĞİ’NİN İMARA AÇILMASINA KARŞIYIZ”

Dağeteği Mahallesi’ndeki imar değişikliğin ikinci Kaşmer Dağı olduğunu söyleyen HDP Meclis Üyesi Sıtkı Dursun; “Aslında bu, ikinci bir Kaşmir Dağı gibi bir durum, yani burası daha önce imara açılmış bir yerdi. Şu anda plan değişikliğine gidilmiş ve ormanlık alanın tam dibinde bulunuyor. Bu nedenle buranın imara açılmasına karşıyız. Aslında iptal edilmesi gerekiyor, çünkü Şanlıurfa’da orman alanı çok az ve bu alanın orman alanı olarak genişletilmesi daha iyi olur” dedi.

“AĞALARA, PAŞALARA YOL AÇIYORUZ”

İmar değişikliğiyle birlikte ağalara, paşalara yol açtıklarını söyleyen MHP Grup Başkan Vekili Mahmut Gündoğdu; “Aslında biz ağalara, paşalara yol açıyoruz. Şu anda 2 kat, sonra 15 kat, yarın öbür gün 27 kata çıkar ama fakir olsaydı kimse ilgilenmezdi, bir köylü oraya gitseydi kimse ilgilenmezdi. Diyorlar orası özel mülkiyet orası özel mülkiyet değil zamanında ağalar oraya musallat olmuş. Ormanları korumak ve imara değişikliği yapılmaması için çekimserim” dedi.

“MEVCUT İMAR PLANI İÇİNDE DEĞİŞİKLİK YAPIYORUZ”

Şanlıurfa’da yeni ormanlık alanlar oluşturmak ciddi bir ihtiyaç olduğunun kanaatinde olan AK Parti Grup Başkan Vekili Sait Kaya; “Ancak özel mülkiyet hakkına dokunmak bizim yetkimizde değil. Bu alan özel mülkiyete tabi. Biz, mevcut imar planı içinde değişiklik yapıyoruz yani yeni bir imar alanı açmıyoruz, herhangi bir genişleme yapmıyoruz” ifadelerini kullandı.

“MUHALEFETİ DİNLEMEKTE FAYDA VAR”

Mülkiyet meselesi hassas bir konu olduğunu dile getiren AK Parti Meclis Üyesi Kamil Kankılıç ; “Hangi muhalefet ne tür muhalefet yaparsa yapsın, geçecek ve biz de oy vereceğiz. Ancak vicdanlarımızın da rahat olması gerekiyor. Mülkiyet meselesi hassas bir konu, yani bazı durumlarda muhalefeti dinlemekte fayda var. Hangi muhalefet olursa olsun, onların söylediklerini kabul edebilirsiniz veya etmeyebilirsiniz, ancak çoğunluk bizde diye her şeyi körü körüne geçiştirmekte de fayda yok, diye düşünüyorum” dedi.

Rapor, AK Parti Meclis Üyelerinin oy çoğunluğuyla kabul edildi. HDP Grubu rapora ret oyu kullanırken MHP Grubu ile Saadet Partisi Grubu çekimser oy kullandılar.