Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şanlıurfa’da ekonomik kriz o sektörü de vurdu!

İnsan vücuduna faydasıyla bilinen bal ve arı ürünleri son zamanlarda üst üste gelen zamlardan nasibini aldı.

Bu haberin fotoğrafı yok

Son zamanlarda üst üste gelen zamlar, insan vücuduna sağladığı faydalarıyla bilinen bal ve arı ürünleri sektörünü etkisi altına aldı. Balın saymakla bitmeyen faydaları, B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri açısından zengin olmasıyla bilinirken, bu sektörde yaşanan zamlar, tüketicileri ve esnafı endişelendiriyor.

Bizde Urfanatik Gazetesi olarak Şanlıurfa’da Bal satışı yapan esnaf İbrahim Halil Demirkol’a kış aylarının gelmesiyle birlikte bal satışlıları nasıl? diye sorduk. Demirkol, ekonomik krizin bütün sektörleri olduğu gibi bal satışlarını da etkilediğini ifade etti.

“HALKIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”

İşlerinin yaşanan ekonomik krizden olumsuz etkilediğini belirten İbrahim Halil Demirkol; “İşlerimiz maalesef bütün dünyayı etkilemiş ekonomi krizi bizde etkiledi ve halkın alım gücü düştü. Bazı ürünlerde baya düşüş oldu. Bal sezonumuz daha başlamadı hava daha soğumadı sezonlar daha 1,1,5 ay sonra başlamaya devam eder şu anda iç açıcı durum değildir. Fiyatar her şey olduğu gibi balada yansıdı insanların alım gücü düştü maliyetler yükseldi balın fiyatı yükseldi. Geçen yıla rağmen bu yıl ½ 50 bir düşüş oldu maalesef çünkü iklim şartlarının değişmesiyle yağmurların vakitsiz yağması ve bu yıl sıcaklar biraz çok olmasıyla arıların çoğu öldü. İlkbaharda sıcak havalardan dolayı arılar bal yapamadı ve bazı bölgelerde bal olmadı bizim girdiğimiz bölgelerde Kayseri, muş yani dünya genelinde bu sene eksiklik var yani bal tarafından.” ifadelerini kullandı.

“ÖLÜM HARİÇ HER DERDE DEVADIR”

Balın faydalarından bahseden İbrahim Halil Demirkol; “Geçen seneye göre bizim balarımızda fazla bir artış olmadı zaten genelde her şeyde artış oldu. İster istemez bizde kendi emeğimiz olduğu için kendi emeğimizden düşüyoruz. Balın çeşidi çoktur bizde mesela kekik balı, kantarun balı, karabaş balı, keven balı, kestane balı, diken balı vardır. Bal ölüm hariç her derde devadır doğal bir antibiyotiktir hastalığa karşı direnç artırıcı özeliği vardır yanı kısın lokman hekimin dediği gibi bir kaşık bal ölüm hariç her derde devadır” dedi.

HABER: EMİNE POLAT