Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şanlıurfa’da 1 Ocak’tan itibaren zorunlu olacak

Şanlıurfa’da 1 Ocak 2024 yılında 5 yeni uygulama hayat geçirilecek. Konut kiralarında fahiş fiyatların önüne geçmek ve arzı arttırmak ve kayıt dışılığı engellemek adına Airbnb evleri için izin belgesi isteyecek. Yolcu otobüslerine araç takip cihazı zorunluluğu gelecek. Lokanta, restoran, kafe gibi yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde fiyatlar kapı girişlerinde bulundurulmak zorunda olacak.

Şanlıurfa’da 1 Ocak 2024


Şanlıurfa, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren şehirde bir dizi yeni uygulamaya geçiyor. Bu uygulamaların amacı, konut kiralarında denge sağlamak, turizm amaçlı konut kiralamalarda kayıt dışılığı engellemek, ulaşım güvenliğini artırmak, cep telefonlarına yönelik düzenlemelerle illegal ticareti önlemek ve tüketicileri yiyecek içecek işletmelerinde fiyatlar konusunda bilgilendirmektir.

1. Airbnb Evleri  İçin İzin Belgesi Zorunluluğu
Şanlıurfa’da konut kiralarındaki fahiş fiyatların önüne geçmek ve kayıt dışılığı engellemek amacıyla Airbnb evleri için yeni bir düzenleme yapılıyor. Turizm amaçlı konut kiralamalarında izin belgesi alınması zorunlu hale getirilecek. İzin belgesi olmadan konut kiralayanlara ciddi idari para cezaları uygulanacak.

2. Yolcu Otobüslerine Araç Takip Cihazı Zorunluluğu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın düzenlemesiyle, şehirler arası otobüsler için araç takip cihazı takma zorunluluğu getiriliyor. Bu sayede otobüslerin konum bilgileri düzenli olarak Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ne iletilerek güvenliği artırılacak.

3. Cep Telefonlarına IMEI Numarası Kayıt Düzenlemesi
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından  yapılan düzenleme ile ithal veya imal edilen cep telefonlarının IMEI numaralarının kaydı, ithalatçı veya imalatçı tarafından belirlenen kullanıcı hesabıyla yapılacak. Ayrıca, belirli bir süre boyunca hizmet alınmaması durumunda IMEI numaraları kullanıma kapatılacak.

4. Lokanta ve Kafelerde Fiyat Listeleri Giriş Kapısında
Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelikle yiyecek ve içecek işletmelerinde, lokantalar, restoranlar ve kafelerde fiyat listeleri giriş kapısında ve masalarda kolaylıkla görülebilir şekilde bulundurulacak. Bu düzenleme tüketicilerin bilgilendirilmesini ve fiyat karşılaştırması yapmalarını sağlayarak ekonomik çıkarlarını korumayı amaçlıyor.

5. İnşaat Demiri İzleme Sistemi
Darphane ve Damga Matbaası Genel  Müdürlüğü tarafından devreye alınacak İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) ile yurt içinde üretilen veya ithal edilen inşaat demirleri, üretim aşamasından itibaren takip edilecek. Bu veriler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ticaret bakanlıkları ve Gelir İdaresi Başkanlığı ile paylaşılacak.