Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şanlıurfa yeni yıla 7 yeni düzenleme ile giriyor!

Ticaret Bakanlığı, tüm illerde yaşanan olumsuz durumların, fahiş fiyat artışlarının ve işletmeler arasında ki olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla 7 yeni uygulamayı 2024’de yürürlüğe koyacak.

Ticaret Bakanlığı, tüm illerde


Ticaret Bakanlığı, 2024 yılı başında yeni düzenlemeleri yürürlüğe koyacak. Bu düzenlemeler, fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek, tüketici mağduriyetlerini engellemek, üretici-tedarikçi ve perakende işletmeler arasındaki ticari faaliyetleri düzenlemek ve iç piyasayı tanzim etmek amacıyla hazırlandığı belirtildi.

YENİ YILDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK  OLAN UYGULAMALAR ŞUNLAR…
1- FİYAT ETİKETİ
1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde  yapılan değişiklik ile lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunan işyerleri tarafından, fiyat ve menü bilgileri giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılacak, takılacak veya konulacak.

2- PERAKENDE DÜZENLEMELERİ
Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler arasındaki ilişkilerde bazı husus ve faaliyetler “haksız ticari uygulama” olarak tanımlandı ve bu uygulamalar yasaklandı. Ayrıca, tarım ve gıda ürünlerinin konu olduğu ticari ilişkilerde “üretici veya tedarikçiye nihai perakendeci tarafından azami ödeme süreleri” yeniden belirlendi.

3- İKİNCİ EL TAŞIT VE TAŞINMAZ İLANLARI
Aldatıcı ve sahte ilanların engellenmesini teminen gerek otomotiv gerekse emlak sektöründe ilan platformlarına, ilan verenlerin kimlik ve iletişim bilgilerini doğrulama ve ilan verme yetkilerinin bulunup bulunmadığını kontrol etme yükümlülüğü getirildi. 1 Kasım  2023 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlanan söz konusu hükme aykırı davranan ilan sitelerine ilan başına 10 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası uygulanması hususu düzenlendi.

4- OTOMOTİV DÜZENLEMELERİ
İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklikle, ikinci el motorlu kara taşıtlarının, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanması yasaklandı ve ikinci el taşıtlara satış  için 6 ay- 6 bin kilometre kısıtı getirildi. Söz konusu düzenlemenin uygulama süresi 1 Temmuz 2024 tarihine kadar uzatıldı.

5- İKİNCİ EL MOTOSİKLETLER
İlk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeyen motosikletlerin pazarlaması ve satışı 1 Temmuz 2024 tarihine kadar doğrudan ya da dolaylı olarak yapılamayacak. Buna aykırılık teşkil eden ticari faaliyet kapsamındaki satışların noterlikler nezdinde engellenmesi uygulamasına, motosiklet satışlarının da dahil edilmesine karar verildi.

6- E-TİCARET DÜZENLEMELERİ
Getirilen düzenleme ile, pazaryeri satıcılarının kendilerine ait verileri diledikleri zaman diğer elektronik ticaret pazaryerlerine taşıyabilmesine imkân sağlandı. Pazaryerlerinin, kendisinin veya ekonomik bütünlük içinde bulunduğu kişilerin markalarını taşıyan malları satışa sunması veya satışına aracılık etmesi kurallarında düzenlemeye gidildi.

7- ASGARİ SERMAYE ARTIRIMI
1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, en az sermaye tutarları anonim şirketlerde 50 bin liradan 250 bin liraya, limited şirketlerde 10 bin liradan 50 bin liraya yükseltildi.