Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şanlıurfa mı, Adıyaman mı? tartışmasına son!

Lezzet diyarları konusu olduğunda hepimiz için akan sular durur. Özellikle de Şanlıurfa kendine has yemekleri ve lezzetleri ile tadına doyum olmaz. Bunun beraberinde her yörenin de kendine has çiğ köfte yoğuruşu ve yapılışı vardır. Sizler için Şanlıurfa’nın lezzetli çiğ köftesinin Adıyaman çiğköftesi ile arasında ki farklı araştırdık. İşte Urfa usulü çiğ köfte malzemeleri ve yapılışı…

Lezzet diyarları konusu olduğunda


Türkiye’nin hemen hemen her yerinde zevkle tüketilen çiğköftenin asıl hangi kente ait olduğuna dair rekabet, Şanlıurfalılar ve Adıyamanlılar arasında yıllardır devam ediyor.

Çiğ köfte ustası Adnan Kılıç ise  Şanlıurfa’nın çiğköftesini Adıyaman çiğköftesinden ayıran en  büyük özeliğin Urfa biberi ve etti olduğunu ifade etti.

Etle yoğrulan çiğ köfte kısa sürede tüketilirken, etsiz  olan ise köfte ise 2 güne kadar tüketilebiliyor.

“ÇİĞKÖFTE DAHA ÇOK TURİSTLER TARAFINDAN İLGİ GÖRÜYOR”
Son zamanlarda piyasanın durgun olduğunu söyleyen Adnan Kılıç, “Bunun nedeni günden güne atan enflasyon ve asgari ücretin artmasıyla birlikte işler biraz durgun. Kış ayının gelmesi ile birlikte de işlerde durgunluk yaşandı. Yaz mevsimi ile beraber işlerimizde yoğunluk yaşanacaktır. Çiğköfte mevsimi olmadığından satışlarımız eskiye oranla azalma meydana geldi. Müşteri potansiyelimiz daha çok yabancı turistlerdir, turistler de daha çok yaz ayında Şanlıurfa’ ya geldiklerinden dolayı çiğ köfte tüketimi daha fazla oluyor “dedi.

” PÜF NOKTASI URFA İSOTU VE DÖVÜLMÜŞ KARA ET”
Şanlıurfa köftesinin en önemli özelliğinin etli olduğunu ifade eden Adnan Kılıç, “Adıyaman çiğ köftesinde et yoktur. Fakat Şanlıurfa köftesin de et var, köfteye et katıldığında onun lezzeti bir başka olur. Bizim buradaki etli köfte yapıldığında hemen tüketmesi gerekiyor. Urfa çiğ köftesinin bir diğer özelliği ise Urfa isotu olması ve yanında da dövülmüş kara etin olması gerekiyor. Özellikle yabancı turistler Şanlıurfa çiğ köftesini çok beğeniyorlar. Hem dürüm hem porsiyon olarak iki çeşit sunum yapıyoruz. Bir dürüm çiğ köfte 80 -90 lira, porsiyon olarak ise 150 lira’ dan satışa sunuyoruz. Bu fiyatlarımız zamlı fiyatlarımız bundan sonra da bir zam yapacağımızı düşünmüyoruz” şeklinde konuştu.