Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rus casusları kıskıvrak tutuklandı

Ukrayna savaşı son hız devam ederken dünyanın dört bir yanından casusluk haberleri gelmeye devam ediyor. İngiltere’de Rusya adına casusluk yaptıkları şüphesiyle 3 Bulgaristan vatandaşının geçtiğimiz şubat ayında tutuklandıkları öğrenildi.

Ukrayna savaşı son hız


İngiltere’de 3 Bulgaristan vatandaşının geçtiğimiz şubat ayında Rusya adına casusluk yaptıkları şüphesiyle tutuklandığı ortaya çıktı. Şüphelilerin ve büyük bir ulusal güvenlik soruşturmasıyla bağlantılı olarak sahte kimlik belgelerini “uygunsuz niyetle” bulundurmak ve Rus güvenlik servisleri için çalışmakla suçlandığı ifade edildi. Resmi Sırlar Yasası kapsamında tutuklanan 3 şüphelinin daha sonra Kimlik Belgeleri Yasası kapsamında suçlandığı belirtildi.

ONLARCA PASAPORT VE BLGE HAZIRLAMIŞLAR 

Şüphelilerden ele geçirilen belgeler arasında İngiltere, Bulgaristan, Fransa, İtalya, İspanya, Hırvatistan, Slovenya, Yunanistan ve Çekya için pasaportlar, kimlik kartları ve diğer belgeler yer alıyor.

Tutuklanan 45 yaşındaki Orlin Roussev, 41 yaşındaki Bizer Dzhambazov ve 31 yaşındaki Katrin Ivanova’nın uzun yıllardır İngiltere’de yaşadıkları ve çeşitli işlerde çalıştıkları aktarıldı. Roussev’in Rusya’da iş anlaşmaları yaptığı ifade edilerek, eskiden Bulgaristan Enerji Bakanlığında danışman olarak görev yaptığı belirtildi.

Üç şüphelinin gelecek yıl ocak ayında başkent Londra’da yargılamalarına başlanacağı açıklanırken, şüphelilerin henüz kendilerine yöneltilen suçlamalara itiraz etmedikleri aktarıldı.

İHA