Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Resmî açıklama geldi: Savunma sanayiinde ihracat şampiyonu belli oldu

Türk savunma ve havacılık sanayisinde 2023 yılında en fazla ihracat yapan şirket olan Baykar, 1 milyar 766 milyon dolarlık ihracatla zirvede yer aldı. Bu başarıda Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün’ün paylaştığı verilere göre, Türk Havacılık Uzay Sanayii ve Makine ve Kimya Endüstrisi sırasıyla ikinci ve üçüncü sıralarda yer aldı.

Türk savunma ve havacılık


Görgün’den İhracat ve Gurur Açıklamaları

Haluk Görgün, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, savunma sanayisindeki büyümenin sürdürülebilirliği için ihracatın önemine vurgu yaptı. Aynı zamanda Türk savunma sanayisinin dünya genelinde tanınırlığını artırmak adına uluslararası alanda liderlik ettiklerini ifade etti.

Türk Savunma Sanayisi ve İhracat Rakamları

Türk savunma sanayisi son 10 yılda dünyanın farklı ülkelerine 230 farklı ürünü 185 ülkeye ihraç etti. Kilogram başına ihracat tutarının 1,57 dolardan 65 dolara çıkmasıyla savunma sanayisi Türkiye ekonomisine yüksek bir katkı sağladı. Özellikle Baykar, 2023’teki ihracatın 1,7 milyar dolarını tek başına üstlenerek özel bir teşekkürü hak etti.

En Fazla İhracat Yapan Şirketler Listesi

Baykar’ın 1 milyar 766 milyon dolarlık ihracatının ardından Türk Havacılık Uzay Sanayii 864 milyon dolar ve Makine ve Kimya Endüstrisi 439 milyon dolarlık ihracatla sırasıyla ikinci ve üçüncü sıralarda yer aldı. Bu sıralamada ASELSAN, Samsun Yurt Savunma ve diğer birçok şirket de dikkat çeken başarılar elde etti.

Görgün’ün paylaşımına göre, 2023’te en fazla ihracat yapan Türk savunma ve havacılık sanayisi şirketleri ve ihracat miktarları şöyle:

1- Baykar: 1 milyar 766 milyon dolar

2- Türk Havacılık Uzay Sanayii: 864 milyon dolar

3- Makine ve Kimya Endüstrisi: 439 milyon dolar

4- TUSAŞ Motor (TEI): 337 milyon dolar

5- BMC: 255 milyon dolar

6- Roketsan: 161 milyon dolar

7- RAM Dış Ticaret: 160 milyon dolar

8- Pratt & Whitney THY Teknik: 111 milyon dolar

9- ASELSAN: 108 milyon dolar

10- Samsun Yurt Savunma: 104 milyon dolar