Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Quick Finans 2. El Oto Raporu’nun 2023 sonuçları paylaşıldı

Ağustos ayına kadar artış trendini sürdüren ikinci el araç fiyatları, yılın geriye kalan döneminde düşüşe geçti

Ağustos ayına kadar artış


İkinci el otomobil fiyatların yılın 8 ayında artarken, sonraki dönemde düşüşe geçti.

Quick Finans ile SmartIQ iş birliğiyle hazırlanan 2023 Yılı 2. El Oto Raporu’nun sonuçları yayımlandı.

Rapora göre, yılın ilk yarısında sıfır araç arzının talebi karşılayamaması nedeniyle yeni ve ikinci otomobillerde ciddi fiyat artışı yaşanırken, sıfır araç fiyatları zaman zaman ikinci el otomobillerin üzerine çıktı. Krediye erişimde büyük zorlukların yaşanırken, regülatif kısıtlamalarla piyasa düzene girdi. Yaşanan bu gelişmelere rağmen, araçlarda tarihi satış rekorları kırıldı.

İkinci el otomobil fiyatları ağustos ayına kadar artış trendini sürdürürken, son 4 ayda faizlerde yaşanan artış ve sıfır araç stoklarındaki iyileşmeyle birlikte düşüşe geçti.

Ağustos ayının ardından ikinci el araç fiyatlarında B segmentinde yüzde 10, C segmentinde yüzde 11, D segmentinde yüzde 9, E segmenti ise yüzde 7’lik değer kaybı yaşandı. Tüm segmentlerde satış sürelerinin uzadığı gözlendi.

– Haziranda hızlanan ikinci el hafif ticari satışı sonrasında yavaşladı

Hafif ticari araçlarda ocak ayındaki 36 günlük ortalama satış süresi haziranda 32 güne kadar düşerek yılın en kısa ortalama satış süresini yakaladı.

Profesyonellerin ellerindeki araçları en hızlı şekilde sattığı dönem olarak öne çıkan haziran, pazar canlılığı ve talep yoğunluğu açısından önemli bir ay oldu. Yılın ilerleyen dönemlerinde araç satış süreleri uzadı ve aralıkta 53 güne kadar yükseldi.

– Benzinli ve dizel araç fiyatları elektrikli araçlardan daha fazla arttı

İkinci el araç fiyatlarındaki artışta yakıt türüne göre farklılıklar yaşandı. Fiyatlar; dizel araçlarda yüzde 50’ye kadar yükselirken, Türkiye pazarına yeni giren ve tutunmaya çalışan firmaların rekabetleri ve kampanya etkisiyle elektrikli araçlar sadece yüzde 5 arttı. Hibrit araçlarda yüzde 15, benzinlilerde ise yüzde 45’lik yükseliş gözlemlendi.

B, C, D ve E segmentlerinde öne çıkan modeller, 2023 yılında tüketicilerin tercih ettiği en popüler ikinci el araçlar oldu. Lider modeller, hedef kitlenin ihtiyaçlarına uygun özellikler sunarak otomobil sektöründeki başarılarını sürdürdü.