Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Okullarda yeni düzen! Bakanlık’tan okullara yazı gönderildi

Millî Eğitim Bakanlığı yarın başlayacak olan 2023-2024 eğitim-öğretim programı için hazırlık çalışmaları çerçevesinde illere “okul güvenlik önlemleri” ile ilgili bir yazı gönderildi.

Millî Eğitim Bakanlığı yarın


Bu yazıda, okullarda alınacak güvenlik önlemleriyle ilgili olarak genelgelerin ve Millî Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen “Eğitim ve Güvenlik Projesi” iş birliğinin protokolünün önemine vurguladı.

Bu önemli girişim, 2023- 2024 eğitim öğretim yılının güvenli bir şekilde tutulması için atılan adımları içermektedir. Okul güvenliği konusunda eğitim verilmekte olup, eğitim camiasının öğrenci hayatı ve eğitim ortamının en iyi şekilde düzenlenmesi için çalışmalar devam ediyor.

İşte Eğitim ve Güvenlik Projesi” iş birliği protokolünde yer alan hususlar

  • Bu kapsamda, “Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin Koruyucu ve Önleyici Hizmet ve Tedbirlerin Artırılmasına Yönelik İş Birliği Protokolü Uygulama Kılavuzu” çerçevesinde il yürütme kurulu toplantı tutanakları, en geç 27 Eylül mesai bitimine kadar Millî Eğitim Bakanlığına iletilecek.
  • Ayrıca, 2023-2024 eğitim öğretim yılı başlangıcında okul ve kurumlarda, bazı güvenlik tedbirleri alınacak. Okula giriş çıkış saatlerinde okul çevresi trafiği, kolluk kuvvetleri ile koordineli şekilde kontrol altına alınacak.
  • Bunun yanında, görüşme planlarına uygun olarak okula gelen veliler ile ziyaretçilerin kayıtları tutulacak, belirlenen sürelerle sınırlı olmak kaydıyla gerekli kontroller sağlanacak. Okul çevresinde öğrencilere yönelik tehlike oluşturabilecek zararlı madde satışı, tehlikeli alanlar ve metruk binalarla ilgili tedbirlerin alınması için gerekli kurumlar ile iş birliği yapılacak.
  • Okul bahçelerinde ve oyun alanlarında bulunan her türlü oyun, spor araç ve gereçleri ile iş ekipmanları kontrol edilerek tehlike arz etmeyecek şekilde gerekli önlemlerin alınması sağlanacak. Siber güvenlik konusunda koruyucu ve önleyici tedbirler alınacak, öğretmen ve öğrenciler konu hakkında bilgilendirilecek.
  • Okul fiziki şartları “engelli dostu” şartlarına uygun hâle getirilerek çalışanlar bu anlamda bilgilendirilecek. Okul servis araçları ile okula gelen çocukların iniş ve binişteki kontrolleri nöbetçi öğretmen/idareci tarafından yapılarak gerekli güvenlik tedbirleri alınacak.
  • Okul önlerinden seyyar satıcıların uzaklaştırılması konusunda belediyeler ile iş birliği yapılarak gerekli denetimlerin yapılması sağlanacak. Okul bina ve eklentilerinde, kamera ve alarm sistemlerin asgari teknik gereklere uygun donanıma ve teknolojiye sahip biçimde kurularak okul çevre ve alan güvenliğinin kamera izleme, kayıt ve takip süreçleri yönetilecek