Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ne işveren ne de işçi durumdan memnun

2024 yılında asgari ücret 17 bin 2 lira oldu. Ancak yapılan zam aynı zaman da birçok zamları da beraberinde getirdi. 1 Ocak 2024 yılından itibaren geçerli olan yeni asgari ücret miktarı ne işçiyi ne de işvereni memnun etmedi.

2024 yılında asgari ücret


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren asgari ücretin 17 bin 2 TL olacağını açıkladı. Ancak verilen bu karar ne işvereni nede işçiyi memnun etti. Gelen zam neticesinde aynı zamanda işverenlerinde maliyeti artarken üretilen ürünler de fiyat artışı yaşandı. Vatandaşlar ise gelen zamlar neticesinde paranın geldiği gibi bittiğini vurguladı.

“ÜST ÜSTE GELEN ZAMLARDAN ŞİKAYETÇİYİM”

Şu anki asgari ücrete  yapılan zammı yetersiz bulan Yaşar Öztürk, “Asgari ücrete zam geliyor, bunun yanında kişisel ihtiyaç, beslenme, gıda ve tüm giderlere de zam geliyor, ya asgari ücrete hiç zam gelmesin ya da bu saydıklarımın hiçbirine zam gelmesin. Yılbaşından sonra ekmek, akaryakıt ve diğer kişisel ürünler olsun birçok şeye zam gelecek bir vatandaş olarak üst üste gelen zamlardan şikayetçiyim” dedi.

“REFAH BİR HAYAT YAŞAYACAĞIMIZI DÜŞÜNMÜYORUM”

Asgari ücrete iyi bir oran da zam yapıldığını ancak atan enflasyon nedeniyle asgari ücrete pek bir faydası olmadığını vurgulayan Garip Doğan, “Asgari ücretin açıklamasından sonra birçok ürüne zam gelecek, yetkililer ilk başta bu enflasyonu durdurmaları  için bir şeyler yapmalı. Asgari ücrete yapılan zam oranı şimdiden yetersiz kaldı ileri ki günlerde durumun daha da kötü olacağını düşünüyorum iyi bir gelecek ve refah bir hayat yaşayacağımızı düşünmüyorum. Yapılan zam oranlarını hiçbir şekilde iyi karşılamıyorum” şeklinde konuştu.

“ASGARİ ÜCRETİN EN AZ 24.000 OLMASI LAZIM”

Asgari ücretin 17  bin 2 lira olmasını yetersiz olduğunu ifade eden Mehmet Demir, “ Asgari ücret sürekli yükselince diğer ürünlerin fiyatları da her geçen gün artıyor. Asgari ücret bir kat artarken diğer ürünler ise 3-4 katına çıkıyor. Bir vatandaş olarak bu durumdan baya şikayetçiyiz, bir asgari ücretin en az 24 bin olması lazım. Yeni yılın gelmesi ile de birçok şeye zam gelecektir, bir ürünü alırken hep dolar bazlı olarak alıyoruz” dedi.

“ KİRA ÖDEYEN İNSANLAR ASGARİ ÜCRETLE NASIL GEÇİNECEK”

Yeni asgari ücretin ellerine geçmeden birçok ürüne zam geldiğini söyleyen Abdullah Can ise, “Bir ürünü almaya gittiğimizde fiyatları iki katına çıktığını görüyoruz. Devlet bunun önüne geçerse çok iyi olur şu anda insanlarımız zor durumda yeni yıl gelmeden şimdiden birçok ürüne zam geldi. Bir vatandaş olarak bu zamlardan baya şikayetçiyiz bir ev kirası ödeyen insan asgari ücretle nasıl geçinecek eğer durum böyle giderse vatandaş baya zor duruma düşecek” diye konuştu.