Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MSB bilançoyu açıkladı! Teröre “Pençe-Kilit” darbesi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Pençe-Kilit Operasyonu’nda şimdiye kadar 605 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Operasyon kapsamında terör örgütüne ait farklı çaplarda 1343 silah ve 706 bin 650 mühimmat ele geçirildi. Mehmetçik, ayrıca teröristlerin kullandığı 670 mağarayı kullanılamaz hale getirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK),


Türk Silahlı Kuvvetleri, terörle mücadelede önemli bir başarıya imza atarak “Pençe-Kilit” Operasyonu’nda bugüne kadar 605 teröristi etkisiz hale getirdi. Irak’ın kuzeyinde Zap bölgesinde gerçekleştirilen operasyon, Türkiye’nin hudut güvenliğini sağlama amacı güdüyor. Bu operasyon, daha önce Hakurk, Sinat-Haftanin, Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerini kapsayan “Pençe” serisi operasyonları takip etti.

Teröristlerin Zap bölgesine doğru kaçmaları üzerine Mehmetçik, 17 Nisan 2022’de “Pençe-Kilit” operasyonunu başlattı. Operasyon, Irak’ın egemenlik hakları ve toprak bütünlüğüne saygılı bir şekilde yürütülüyor ve aynı gün geniş çaplı hava harekatıyla desteklendi.

TERÖRLE MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRÜYOR

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarına göre, “Pençe-Kilit” Operasyonu’nun başlangıcından bu yana 605 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyon kapsamında teröristlerin kullandığı 670 mağara ve sığınak kullanılamaz hale getirildi. Ayrıca 1343 silah ve 706 bin 650 mühimmat ele geçirildi.

Operasyonun bir diğer önemli yönü, bölgede teröristler tarafından yerleştirilen 2 bin 284 mayın ve el yapımı patlayıcıların imha edilmesi oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri, terörle mücadelesini kararlılıkla sürdürerek bölgedeki halkın güvenliğini ve istikrarını sağlamaya devam ediyor.