Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Milletvekili Öcalan, Şanlıurfa’daki cinsel istismarı Bakan Tunç’a sordu

Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Şanlıurfa’da aşiret lideri olan N.Y’nin 12 yaşındaki kız çocuğuna iki yıl boyunca cinsel istismarda bulunması olayını meclis gündemine taşıdı.

Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan,


HEDEP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Şanlıurfa’da muhtarlık yapan ve aşiret lideri olan N.Y.’nin 12 yaşındaki kız çocuğuna iki yıl boyunca cinsel istismarda bulunmasından dolayı Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a soru önergesi sundu.

Milletvekili Ömer Öcalan yazılı soru önergesinde, şu ifadelere yer verdi “Milletvekili bulunduğum Urfa ilinde 01/11/ 2023 tarihli habere göre;2009 doğumlu bir kız çocuğu karakola giderek davacı olmuş; ortaokuldayken ailesi tarafından okuldan alındığını, 2021 yılından itibaren sistematik bir şekilde annesinin ve diğer aile bireylerinin de bilgisi dahilinde 69 yaşındaki N.Y tarafından cinsel istismara maruz kaldığını ve istismarın 24/10/2023’e kadar da devam ettiğini bildirmiştir. Gözaltına alınan 69 yaşındaki N.Y’nin iddiaları yalanladığı, yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı ve istismara uğrayan kız çocuğunun Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri tarafından koruma altına alındığı belirtilmiştir.

Cezasızlık ve failin aklanması, cinsel istismar suçu işleyenlerin cezalandırılmayacakları düşüncesiyle cesaretlenmelerine neden olurken; cinsel istismar mağduru çocuklar utanma, suçluluk, dışlanma korkuları, ailesine ve kendine yönelik tehditler, artık sevilmeyeceği ve ailenin parçalanacağı korkusu ile istismarı gizlemeye yönelmektedir” dedi.

Milletvekili Ömer Öcalan, çocuk istismarı vakalarının cezasız kalmaması gerektiğini vurgulayarak Adalet Bakanı’na şu soruları yöneltti:

2023 yılında Urfa ilinde kaç çocuk istismarı ve tecavüz vakası yaşanmıştır?

Çocuk istismarı ve tecavüz vakalarının nedenleri ile ilgili bakanlığınızın yaptığı herhangi çalışma var mıdır? Varsa nedir?

Çocuk istismarı ve tecavüz vakalarının önlenmesi ile ilgili bakanlığınız tarafından yapılan herhangi çalışma var mıdır?

2023 yılında Urfa ilinde yaşanan çocuk istismarı ve tecavüz vakalarında kaç kişi hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılmıştır? Kaç kişi ceza almıştır?

Geçtiğimiz 10 yılda Türkiye’de kaç çocuk istismarı ve tecavüz vakası yaşanmıştır?

Olayda adı geçen N.Y’nin serbest bırakılmasının gerekçesi nedir? Doğru bir uygulama mıdır?

Tecavüze veya istismara uğrayan çocukların rehabilitasyonu için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır, yapılıyorsa nelerdir?

Tecavüze veya istismara uğrayan çocuklardan kaçı devlet korumasına alınmıştır?