Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı’dan Ahsıka Türkleri paylaşımı

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı, Ahıska Türklerinin topraklarından sürgün edilmelerinin 79’uncu yılı dolayısıyla paylaşımda bulundu.

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili


Sovyetler Birliği’ne bağlı Gürcistan’ın Ahıska bölgesinden 86 bin-116 bin Müslüman, 1944’te Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan topraklarına sürgün edildi. Yük trenlerinin vagonlarındaki zorlu yolculukları sırasında yaklaşık 17 bin kişi, açlık, soğuk ve hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Yerel halkın desteğiyle hayata tutunanlar ise 12 yıl boyunca sıkıyönetim rejimi altında kaldı ve yerleştirildikleri bölgeden dışarı çıkmaları yasaklandı.

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra arşivlerde, sürgünün, Sovyetler Birliği lideri Stalin’in “Karadeniz kıyılarını Türklerden temizleme operasyonunun bir parçası” olduğu ortaya çıktı.

Gürcistan’ın Ahıska bölgesine dönüşlerine halen izin verilmeyen Ahıska Türklerinden, sürgünü yaşayıp hayatta olanların sayısı da oldukça azaldı.

YAZMACI’DAN AHISKA TÜRKLERİ SÜRGÜNÜ PAYLAŞIMI

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı, Ahıska Türkleri Sürgünü’nün yıldönümünde sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Cevahir Asuman Yazmacı, sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, ” 79 yıl önce Ahıska Türkleri’ne uygulanan sürgünde hayatını kaybeden soydaşlarımızı rahmetle anıyorum. Yaşananların acısını yüreklerimizde hissediyoruz. Soydaşlarımızın her zaman yanındayız. #14Kasım1944 #AhıskaSürgünü ” ifadeleri kullanıldı.