Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kutluay’dan yılbaşı açıklaması

Yılbaşı nedeni ile dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca insan yeni yılın gelişini eğlence eşliğinde kutluyor. Peki, Şanlıurfa’da Vaiz Hocası bu konu hakkında ne diyor?

Yılbaşı nedeni ile dünyanın

  Her yıl 31  Aralık gecesi kutlanan yılbaşı geceleri dinen oldukça araştırılan bir konuya neden oluyor. Her ne kadar insanlar eğlenceli zaman geçirseler de yılbaşı olarak bu gecenin kutlanmasında bir sakınca olup olmadığı yıllarca önem verilen konular arasında  yer alır.

Yeni yıl deyince akla Noel ağaçları, hindi, Noel baba ve eğlence geliyor Kimi toplumlara göre yılbaşı kutlamak caiz olsa da kimi toplumlara göre değildir . Bu konu hakkında açıklamalar da bulunan  Şanlıurfa’da Vaiz Hocası Halil Kutluay, “Dinen yılbaşı gecesini kutlamak haramdır ve bunun nedeni Hristiyan örf ve adetlerine benzetildiğinden dinen haram sayılıyor’’ dedi.

 “ MİLLİ PİYANGO’DAN GELİR ELDE EDENLERİN HİÇBİRİ İFLAH OLMADI”
Yeni yıla sayılı günler kaldığını ve her yıl bu açıklamaların bazı hocalar tarafından yapıldığını ve bu yıl da kendilerine nasip olduğunu söyleyen Vaiz Hocası Halil  Kutluay, “Resulullah sallallahu aleyhi ve selem buyurdu ki; men teşebbehe bi kavmin fe hüve minhum kim bir kavme benzerse o da onlardandır. 23 yıllık dönemde hatta  daha evvelinde Hristiyanlara, Yahudilere, Müşriklere sürekli onlara muhalefet etmiş ve onlara benzememeye çalışmış. Tekrardan yılbaşı geliyor .Hristiyanların Bayramı  olan ve ümmeti Muhammed’e çağrımızdır Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in sözüne kulak versin tabii ki milli piyango satışları da başladı. İslam dininde binlerce kişinin parasını toplayıp bir kişiye vermek yoktur, o da haramdır geçmiş yıllara bakarsanız Milli Piyango’dan gelir elde edenlerin hiçbiri iflah olmadılar, yol kat edemediler, Rabbim bizleri bu haramdan muhafaza eylesin” şeklinde konuştu.

“GÜNLÜK RUTİNLERİNİZ NELERSE YILBAŞINDA ONU YAPIN”
Vaiz Hocası Halil Kutluay konuşmasının devamında ise yılbaşı gecesi günlük rutinlere devam edilmesi gerektiğini belirterek, “Bir şeyler yapmak istiyorum diyorsanız geçen yılın muhasebesini yapın acaba geçen yıl haksızlık ettin mi, kimsenin kalbini kırdın mı, Rabbim bizleri Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ve ashabına benzetmeyi nasip etsin. Yılbaşını kutlayanlar Yüce Rabbim affetsin Rabbim İslam şuuruyla şuurlandırsın. Yeni yılda hindi kesenler, kutlama yapanlar var. Her yıl bu konuları konuşuyoruz bir insanda günah yapma eylemi varsa ve onda oturtmuşsa çok çağrılara kulak vermiyorsa Allah onun kalbinde Hidayet ışığını yandırsın” diye konuştu.

“YILBAŞI GECESİNİ KUTLAMAK DİNEN HARAMDIR”
Dinimizce yılbaşı gecesini kutlamanın uygun olmadığını vurgulayan Vaiz Hocası Halil  Kutluay, “Hristiyanlar yemeği sol elle yerler Peygamber Efendimiz Müslümanlara yemeyi sağ elle yiyin der sebep Hristiyanlara, gayrimüslimlere benzememe konusunda muhalefet etmemiz lazım. Yılbaşında evde hindi keseyim, oyunlar oynayayım öyle şeylere girilmemesi gerekiyor, günlük rutinleri neyse Müslümanlar onları devam etsin. Rabbim gelecek yılı geçtiğimiz yıldan daha da hayırlı kılsın geçen yılın günahlarını üzerimizden kaldırsın bizleri salih kullarından eylesin” şeklimde konuştu.

urfamilat