Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kira fiyatlarındaki artış göç dalgasına yol açıyor

Şanlıurfa’da son aylarda kira fiyatlarında ve genel hayat pahalılığında yaşanan fahiş artış, bir göç dalgasına yol açıyor. 1+1 dairelerin bile 10 bin TL’yi aştığı kentte, insanlar artık barınma ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor ve bu durum Şanlıurfa’yı “istenmeyen şehir” konumuna getiriyor.

Şanlıurfa'da son aylarda kira


Şanlıurfa’da 1+1 stüdyo dairelerin ortalama fiyatı 10 bin TL’yi aşarak, rekor seviyeye çıktı. 2+1 dairelerde ise fiyatlar 15 bin TL’ye kadar yükseldi. Bu fahiş fiyatlar, özellikle dar gelirli vatandaşları ve kamu görevlilerini oldukça zor durumda bırakıyor.

Kiralık ev bulmanın zorluğu  bir yana, ev sahiplerinin talep ettiği yüksek depozitolar ve emlakçı paraları da kiracıları adeta bezdiriyor. 3-4 aylık depozito ve emlakçı parası ödemek, birçok kişi için imkansız hale geliyor.

Kira ve emlak fiyatlarının yanında, gıda ürünlerinde de yaşanan fiyat artışları, Şanlıurfa’daki vatandaşları canından bezdiriyor. Temel gıda maddelerine yapılan zamlar, sofraları boşaltırken, vatandaşların günden güne alım gücü azalıyor.

Yükselen kira fiyatları ve hayat pahalılığı sadece sıradan vatandaşları değil, kamu görevlilerini de olumsuz etkiliyor. Birçok memur, tayinini isteyip Şanlıurfa’dan ayrılmaya çalışırken, açık kadrolara talip bulunacak aday bulmakta da güçlük çekiliyor.

Bir zamanlar göç alan ve tercih edilen bir şehir olan Şanlıurfa, kira ve hayat pahalılığı sorunu nedeniyle istenmeyen şehirlerin başında yer alıyor.