Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Karaköprü’de zam öncesi akaryakıt istasyonlarında kuyruk! Alabilen şanslı…

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde akaryakıta yapılacak olan zammın öncesinde petrol ofislerinde yaşanan yoğunluk dikkat çekti.

Bu haberin fotoğrafı yok

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde akaryakıt fiyatlarına yapılması planlanan zam öncesi, petrol ofislerinde yoğunluk yaşanıyor. Bugün yapılan açıklamaya göre, 13 Eylül 2023 Çarşamba gününden itibaren motorine 2 lira 10 kuruş, benzine ise 1 lira 50 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

Haberin duyulmasının ardından, Şanlıurfalı vatandaşlar akaryakıt istasyonlarına akın etti. Araçlarının depolarını doldurmak isteyen sürücüler, zammın resmi olarak yürürlüğe girmesinden önce akaryakıt alarak fiyat artışlarından kaçınmaya çalışıyor.

Karaköprü ilçesindeki petrol ofislerinde yaşanan yoğunluk, yaklaşan zamın vatandaşları endişelendirdiği bir dönemde dikkat çekiyor. Sürücüler, akaryakıt maliyetlerinin artmasının, günlük yaşam giderlerini olumsuz etkileyeceğinden endişe ediyorlar. Özellikle uzun yolculuk yapacak olanlar, yakıt maliyetlerini minimize etmek için bu dönemde depo doldurma yoluna gidiyorlar.

Şanlıurfa’da akaryakıt fiyatlarındaki bu son gelişme, hem sürücüler hem de işletmeler için ekonomik zorlukların artmasına neden olabileceği için yakından takip ediliyor.

16 Temmuz’da kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı 2,52 liradan 7,52 liraya, motorinin litre fiyatı üzerinden alınan vergi tutarı ise 2,05 liradan 7,05 liraya yükseltilmişti. ÖTV kararının ardından benzin ve motorin grubunda 6 lira fiyat artışı meydana gelmişti. 16 Temmuz Pazar günü itibarıyla İstanbul Avrupa Yakası’nda benzin fiyatları 34,01 TL olurken motorin fiyatları ise 32,36 TL olmuştu.

Motorine sırasıyla 21 Temmuz’da 1 lira 55 kuruşluk, 28 Temmuz’da 1 lira 45 kuruşluk, 1 Ağustos’ta ise 1 lira 7 kuruşluk, 11 Ağustos’ta 1 lira 80 kuruşluk zamlar yapılmıştı. Son olarak 18 Ağustos’ta 1 lira 52 kuruş indirim yapılırken 22 Ağustos’ta 1 lira daha zam yapılmıştı.

Benzine 25 Temmuz’da 2 liralık, 16 Ağustos’ta 1 lira 55 kuruşluk zam daha yapıldı. Son olarak ise 31 Ağustos’ta 97 kuruş, 1 Eylül’de 99 kuruş indirim yapıldı.

LPG’ye ise 5 Eylül’de 1 lira 30 kuruş zam yapıldı.

14 Mayıs seçimleri öncesi benzin litre fiyatı 19,76, motorin litre fiyatı da 18,58 liradan satılıyordu. Seçimlerden bugüne kadar benzine yaklaşık 15 lira 98 kuruş, motorine de yaklaşık 19 lira 30 kuruş zam geldi.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.