Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kalyon PV, güneş panelinin “ata tohumu”nu üretti

Kalyon PV, güneş panelinin “ata tohumu”nu üretti

Kalyon PV, güneş panelinin


Kalyon Fotovoltaik Güneş Teknolojileri Fabrikası’nın (Kalyon PV) güneş paneli üretiminin ilk adımı olan “seed” imalatı, Türkiye’yi bu alanda Çin’den sonra ikinci sıraya taşıdı.

Kalyon Holding’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kalyon PV yerli ve milli kaynaklarla teknoloji atılımlarını sürdürüyor.

“Seed”in güneş paneli üretiminin ilk adımı olduğuna işaret edilen açıklamada, “Seed, Kalyon PV’nin yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucu yerli ve milli ‘Ata Tohumu’na dönüştü. Yerli ‘Ata Tohumu’ üretimi ile Kalyon PV, güneş teknolojileri alanında hem ülkemizin hem de dünyanın önemli üreticilerinden biri olurken, ülkemizin enerji bağımsızlığına yeni bir katkı sağlamış oldu.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kalyon PV Üst Yöneticisi Ersan Tüfekçi, şunları kaydetti:

“İngot ve Wafer fabrikamızdaki araştırma ve geliştirme faaliyetlerimiz kapsamında, Çin’in dışında dünyanın Ar-Ge dahil 4 fabrikayı tek çatı altında birleştiren ilk firması olma unvanımızı yine Çin’in dışında ingota kristal yapıyı veren dünyanın tek seed (tohum) üreticisi olma unvanıyla pekiştiriyoruz. Güneş panelinin ham maddesi polisilisyumun ingota dönüşmesi için maya görevi gören ‘Seed’, ortalama 350 kilogram ağırlığındaki ve 3,5 metre uzunluğundaki devasa ingotlarımızın kusursuz kristal yapısını kazandırmaya yardımcı oluyor. Yerlilik oranımızı da yüzde 90’a ulaştıran yerli ‘Seed’ üretimimiz, güneş teknolojileri alanında Türkiye’yi benzersiz bir konuma yükseltiyor.”

Tüfekçi, dünyadaki teknoloji trendlerini yakından izlediklerine dikkati çekerek, “Çin’in tekelini de kırdığımız bu teknolojik gelişmemizle gerek Avrupa’nın gerek ABD’nin Seed tedarikçisi olmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Güneş panellerinin ilk yüksek tonajlı ihracatını da geçen aylarda ABD’ye yaptıklarını ifade eden Tüfekçi, 2025’te ABD başta olmak üzere pek çok ülkeye 500 megavat güneş paneli ihraç etmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.