Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Japonya’da önemli festival! Tokyo Camii etkinliğine yoğun ilgi

Japonya’nın Tokyo Camii ve Diyanet Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Türk Devletleri Yemek ve Kültür Festivali, büyük bir ilgiyle karşılandı. Festival, farklı Türk devletlerine ait lezzetlerin denenebileceği bir fırsat sunarken, giysi ve kültürel ürünlerin tanıtımına da ev sahipliği yaptı. Japonlar ve yabancı ülke vatandaşları, etkinliğe yoğun ilgi gösterdi.

Japonya'nın Tokyo Camii ve


Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, festivalin Türk devletlerinin katılımıyla gerçekleştirildiğini ve soydaşların, kardeşlerin yemeklerini, kültürlerini ve birliğimizi tanıttığını belirtti. Güngen, bu tür etkinliklerin Türk kültürünü ve birliğini vurgulamanın bir yolu olduğunu ifade etti.

JAPONLAR TÜRK DÜNYASINI DAHA YAKINDAN TANIMALI

Azerbaycan’ın Tokyo Büyükelçisi Gürsel Ismailzade ise Japonların Türk dünyasını tanıdığını ancak daha yakından tanımanın gerektiğine dikkat çekti. Ismailzade konuşmasında, Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’ın kardeş olduğunu Japonlara anlatılması gerektiğini aktarırken Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliği’nin girişimiyle düzenlenen festivalin Japonlar için Türk dünyasını yakından tanıtmaya yardımcı olacağını belirtti.

Tokyo Camii ve Diyanet Türk Kültür Merkezi Başkanı Muhammed Rasit Alas, etkinliğin Türk Cumhuriyetleri’ni Japonlara tanıtmak amacıyla gerçekleştirildiğini ve sadece yemeklerin değil, aynı zamanda Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye’nin kültürlerini tanıttığını söyledi. Alas, etkinliğin katılımının yoğun olduğunu ve benzer etkinlikleri sürdürmeyi planladıklarını belirtti.

İSLAM KÜLTÜRÜNE İLGİ DUYMAYA BAŞLADILAR

Katılanlardan Aya Hidaki, etkinliğin İslam kültürü hakkında bilgi edinmek için önemli olduğunu söyledi. Türk lezzetlerini de deneyen Hidaki, İslam kültürüne ilgi duymaya başladığını ifade etti.

Bu tür kültürel etkinliklere ilk kez katıldığını belirten Aki Arakawa da Türkiye’nin kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulduğunu ifade etti ve Türk yemeklerini beğendiğini söyledi.