Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gözler Başkan Erdoğan’a çevrildi: Masada milyonların beklediği iki mesele var

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak Kabine’de birbirinden önemli konular masaya yatırılacak. Milyonlarca emekli, hükümetten gelecek zam müjdesini beklerken gençlere yönelik vergisiz telefon satışı düzenlemesinin de karara bağlanması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak


Milyonlarca kişinin merakla beklediği kritik Kabine bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde toplanıyor. Kritik konuların ele alınacağı toplantıda milyonların beklediği iki meselenin karara bağlanması bekleniyor.

Bunlardan ilki emeklilere yapılacak zam, bir diğeri ise ise gençlere yönelik vergisiz telefon ve bilgisayar satışı düzenlemesi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir önceki Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Bir sonraki toplantımızda konuyla ilgili detayları gençlerimizle paylaşacağız. Düzenleme için sona gelindi”  ifadelerini kullanmıştı.

KARABAĞ KONUSU MASAYA YATIRILACAK

3 haftalık aranın ardından gerçekleşecek toplantının önemli gündemlerinden birisi Dağlık Karabağ konusu olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Nahçıvan’da gerçekleştirdiği kritik görüşmenin detayları masaya yatırılacak.

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

Zirvede ekonomideki son gelişmelerde değerlendirilecek. Kabine üyeleri, enflasyon ve fahiş fiyatlarla mücadeleye yönelik alınacak ilave tedbirlerle ilgili değerlendirmelerde bulunacak.

EMEKLİLERİN ZAMMI GÜNDEMDE

Milyonlarca emekli, hükümetten gelecek zam müjdesini beklerken, bu konudaki yasal düzenleme için Cumhurbaşkanı Yardımcılığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan oluşan 3 mekanizmanın çalışmaları sürüyor. Meclis’in açılmasıyla gündeme gelecek düzenlemede gelinen aşamaya ilişkin kabine toplantısında görüş alışverişinde bulunulması bekleniyor.

VERGİSİZ TELEFON VE BİLGİSAYAR SATIŞI

Toplantıda ele alınacak bir diğer önemli konu, AK Parti’nin seçim vaatleri arasında yer alan gençlere vergisiz cep telefonu ve bilgisayar satışı olacak.

MÜJDEYİ BİZZAT ERDOĞAN VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs seçimleri öncesi AK Parti’nin seçim beyannamesini açıkladığında şu ifadeleri kullanmıştı: “Üniversite öğrencilerine yönelik vergisiz telefon ve bilgisayar satışı vaadinde bulunan Erdoğan, “Yükseköğrenimdeki gençlerimize bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlayacak, ayrıca aylık 10 GB ücretsiz internet vereceğiz.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, düzenlemeye ilişkin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Vergisiz telefon tüm model ve markaları kapsamayacak. Türkiye’de üretilen telefonları kapsayacak ve bunlar için de bir üst sınır olacak. Türkiye’de üretenler içinde Samsung, General Mobile var, Huawei, Apple yok. Vergi alınmaması telefonların fiyatlarını yarı yarıya ucuzlatacak.” demişti.