Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gazetecinin tutuklanmasına Şanlıurfa Barosundan tepki

Şanlıurfa Barosu, gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanmasına tepki gösterdi.

Şanlıurfa Barosu, gazeteci Tolga


Gazeteci Tolga Şardan, “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazısı sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınmasının ardından Ankara Adliyesi’nde SEGBİS aracılığıyla ifadesi alınmasının ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda tepki gösteren Şanlıurfa Barosu şu ifadelere yer verdi:’’ İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan gazeteci ve yazar Tolga Şardan’ın üst sınırı 3 yıl olan bir suç iddiası sebebiyle, kuvvetli şüphesinin dahi makul şekilde açıklanamayacağı bir iddia sebebiyle tutuklanması, basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti bakımından kaygı vericidir.

Kamuoyunu ilgilendiren iddiaları araştırmak yerine gazetecileri yıldırmaya yönelik tutuklamaları kabul etmiyoruz. Yargının tüm paydaşlarını zan altında bırakan iddiaları soruşturmak üzere Cumhuriyet Savcılarını göreve çağırıyoruz.

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi olarak gazetecilerin haklarını elde etmesi için kanundan doğan tüm görevlerimizi yerine getireceğimizi deklare ederiz. Ayrıca yargının tüm erklerini Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine saygı duymaya davet ediyoruz’’