Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fiyatlar yüksek: Üniversiteli öğrenciler endişeli

Şanlıurfa’da Üniversiteye gelen öğrenciler spot pazarını yolunu tuttu. Öğrenciler fiyatı yüksek bulurken, esnaf ise fırsatçılardan kaynaklandığını belirti.

Bu haberin fotoğrafı yok

Üniversitede öğrenim gören ve kendi evlerine çıkmayı düşünen öğrenciler ikinci el ve spot ürün satan mağazalara yöneliyor. Eğitimin masraflarıyla birlikte, yüksek ev, kira fiyatları gibi masraflar öğrencileri zorluyor.

Üniversitelerin açılmasına az bir süre kala her yıl spot pazarında hareketlilik yaşanırdı. Ancak bu yıl yüksek fiyatlar nedeniyle spot pazarlarında durgunluk yaşandı.

Piyasada nakit paranın olmadığını söyleyen Furkan Kaya; “Vatandaşlar kredi kartına yöneliyor fakat kredi kartlarında vade oranı olduğu için bu sefer ’de vatandaş bu durumdan şikâyetçi” dedi.

“DURGUNLUK BEKLEDİĞİMİZİN DAHA DA ALTINDA”

İşlerimizde şu an fiyat yüksekliğinden dolayı durgun olduğunun kanaatinde olan Furkan Kaya; “ Müşteriler herhangi bir alış veya satış durumu şu an maalesef düşük bu durumda şu an satış yapıyoruz vatandaşta maddiyat önünden biraz sıkıntı çekiyorlar okulun açılmasına az bir süreye kalmasına rağmen şu an işlerimizde herhangi bir hareketlilik yok halen durgunluk devam ediyor durgunluk beklediğimizin daha da altında” dedi.

 “VATANDAŞLAR İKİNCİ EL ÜRÜNLERE 70.000 İLE 100.000 TL, SIFIR ÜRÜNLERE İSE 200.000 TL BÜTÇE AYIRMALARI LAZIM”

Memurların tamamının gelmediğini söyleyen Furkan Kaya; “Bu yüzden dolayı ilerleyen zamanlarda memurların buraya geleceğini düşündüğüm için illaki bir hareketlilik olacak düşük maliyeti ikinci el ürünlerini girerseniz 70.000 ile 100.000 civarı arasında ama sıfır ürünleri tercih ederseniz 200.000 civarı bir bütçe gider” sözlerini sarf etti.

“FIRSATÇI İNSANLAR ÇOK OLDUĞUNDAN DOLAYI FİYATLAR YÜKSELİYOR”

Ürünlerde ki fiyat artışının nedeni ise fırsatçı insanlardan kaynaklandığını ifade eden Furkan Kaya; “ Fırsatçı insanlar çok olduğundan dolayı fiyatlar yükseliyor kimi vatandaşlar dolara veya akaryakıta bağlıyor ben böyle  düşünmüyorum akaryakıt asgari ücret dolar bunların yükseldi mi hemen etiketleri 5’e çıkartıyorlar vatandaşlarına alım gücü düşük piyasada bir nakit sıkıntısı  olduğu için genelde vatandaşlar kredi kartlarına yöneliyorlar” ifadelerinde bulundu.

“VATANDAŞ DAHA ÇOK KREDİ KARTI İLE ALIŞ VERİŞ YAPIYORLAR”

Vatandaş bu durumdan baya şikâyetçi olduğunu dile getiren Furkan Kaya; “ Kredi kartları biz burada vade oranı olduğu için vatandaş bu durumdan şikâyetçi buraya gelip bir çeyiz seti yaptıklarında 7.000 -8.000 lira vade parasını veriyor bizleri de bankaya yansıttığımız için mecburen vatandaş bu durumdan şikâyetçi oluyor son bir aydır satışlarımız bayağı düşmüş geçen ay satışlarımız daha iyiydi klima sezonumuz olduğu için son olarak ise piyasanın açılmasını bekliyoruz köylü kardeşlerimiz şu an işte oldukları için onlardan daha çok bekliyoruz” dedi.