Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Faiz kararı açıklanmıştı: Kredi kartı ve nakit çekim faizleri belli oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen faiz kararını açıkladı ve politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkardı. Bu faiz artışının etkileri özellikle kredi kartı faizleri ve nakit çekim faizleri üzerinde görülüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası


Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 30’a yükseltmesinin ardından kredi kartı ve ticari kredi faizlerinde üst limitler artış gösterdi. Referans faiz oranı olarak aylıkta yüzde 2,71’e (yıllık yüzde 37,8) yükselirken, kredi kartı gecikme faizi aylıkta yüzde 3,26’ya yükseliş gösterdi. Nakit çekim işlemlerinde ise faiz oranı aylıkta yüzde 3,57’den yüzde 4,02’ye yükseltildi.

FAİZ ARTIŞLARI SEKTÖRDEKİLER İÇİN ÖNEMLİ BİR GELİŞME

Ticari kredi faizlerinde de üst limitinde ise, 1,8’lik kat sayıya göre yüzde 56,3’ten yüzde 69,3’e yükseliş gösterirken ihracat ve yatırım kredileri için belirlenen sınır yıllık oran olarak yüzde 43,8’den yüzde 53,9’a yükseltildi.

Bu faiz artışları, ekonomi ve finans sektöründeki oyuncular için önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Haziran ayında referans faiz oranı yüzde 0.81, kredi kartı faiz oranı yüzde 1.36, gecikme faizi ise yüzde 1.66 düzeyindeydi. Faiz oranlarındaki bu artışlar, ekonomik koşulların yakından takip edilmesini ve finansal planlamaların gözden geçirilmesini gerektirebilir.