Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Enflasyon açıklanmıştı! Memur ve emekli zam oranları belli oluyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyon verileri, emekliler ve memurlar için zam oranlarının daha net bir şekilde belirlenmesine yol açtı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önceki açıklamalarına dayanarak işçi emeklileri için de kademeli zam öngörülüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)


Ekim ayı enflasyonu, Aralık ayına göre %55, bir önceki yılın aynı ayına göre %61,36 ve on iki aylık ortalama olarak %54,26 olarak gerçekleşti.

İşçi emeklileri ve memurlar, zamlarını son altı aylık enflasyon verilerine göre alırlar. Haziran ayında gerçekleşen enflasyona göre işçi emeklileri %19,77 zam almıştı.

TEMMUZ AYINDA YÜZDE 17,55 ORANINDA ZAM YAPILMIŞTI

Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarındaki enflasyon ise %29,41 olarak gerçekleşti. Bu durumda Sosyal Sigorta Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emeklilerinin dört aylık dönemde alacakları zam oranı veya enflasyon farkı %29,41 olarak belirlendi.

Memur maaşlarına Temmuz ayında %17,55 oranında ve 8.077 TL seyyanen zam yapıldı. Ayrıca Temmuz ayında toplu iş sözleşmesi gereği %6 toplu sözleşme zammı uygulandı. %6’yı aşan enflasyon farkı da maaşlara yansıtılacak. Bu nedenle dört aylık dönemde memur maaşlarına %22,08 oranında enflasyon farkı eklenmiş oldu.

ENFLASYON FARKI DA HESAPLARA YATACAK!

Memurlar ve memur emeklileri, 2023 yılı için toplu iş sözleşmesine göre ilk altı ay için %8 zam ve ikinci altı ay için %6 zam alacaklar. Ayrıca, enflasyon farkı da hesaba katılacak.

Yıl sonunda enflasyon oranı Merkez Bankası’nın tahmin ettiği gibi %65 düzeyinde gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak ayında %37,76 oranında enflasyon farkı ile zam alacaklar. Memur ve emekli memur maaşları ise %49,45 oranında artacak.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce yaptığı çeşitli açıklamalarda emekli aylıklarına ek zam verme talimatı verdiğini belirtti. Eğer ilave zam için bir kanun değişikliği yapılırsa, enflasyon farkının üzerine refah zammı eklenmiş olacak.