Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ek MTV’de tahsilat oranı belli oldu! İşte o detaylar

Türkiye’de ekstra Motorlu Taşıtlar Vergisi (ek MTV), depremin yol açtığı zararların onarılması amacıyla getirilmişti. İlk taksit döneminde tahsil edilen ek MTV, hedeflenen rakamın oldukça üzerinde gerçekleşti. Yaklaşık 13,2 milyar lira olarak belirlenen hedefin yüzde 87’si bu dönemde toplandı.

Türkiye'de ekstra Motorlu Taşıtlar


İlk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lirayla hedeflenen tahsilatın yüzde 87’si gerçekleşmiş oldu. Depremin yaralarını sarmak üzere getirilen ek MTV’de bu yüksek tahsilat oranı, hedeflenen miktara hızlı bir şekilde ulaşıldığını gösterdi.

Ek MTV’nin ikinci taksiti ise Kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekmekte. Özellikle 2023’ün ikinci yarısında ilk defa kaydedilen sıfır kilometre araçların ek MTV’si, yıllık MTV’nin yarısı kadar olacak ve peşin ödenecek. Bu da demek oluyor ki, Eylül 2023 itibarıyla kaydedilen yeni otomobiller için ek MTV miktarı daha düşük olacak.

EK MTV ÖDEMELERİNİN DÜZENLİ YAPILMASI ÖNEMLİ

Ek MTV ödemelerinin yapılmaması durumunda ise bazı kısıtlamalar getiriliyor. Örneğin, ek MTV ödenmeden, trafikten çekme, hurdaya veya yurt dışına çıkarma nedeniyle tescil kaydı kapatma işlemi gerçekleştirilemeyecek. Araçların satış veya devir işlemleri de ek MTV’nin tamamının ödenmesine bağlı olacak. Ek MTV’nin ödenmemesi durumunda veya taksitlendirilmemesi durumunda, fenni muayene işlemleri de gerçekleştirilmeyecek. Bu nedenle, araç sahiplerinin ek MTV ödemelerini düzenli bir şekilde yapmaları önem taşıyor.