Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dünya ekonomisinin belirleyicileri: G20 hangi ülkelerden oluşuyor?

G20 olarak kısaltılan “20 Grubu,” dünya ekonomisinin şekillenmesinde büyük rol oynayan bir uluslararası platformdur. G20, 19 ülkenin ve Avrupa Birliği Komisyonu’nun Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanlarından oluşan bir grup tarafından temsil edilmektedir.

G20 olarak kısaltılan "20


G20 ÜYELERİ HANGİ ÜLKELERDİR?

G20, küresel ekonomik konularda kararlar almak ve tartışmak için bir araya gelen ülkelerden oluşur. Bu ülkeler, ekonomik büyüklükleri ve etkileri nedeniyle seçilirler. G20 üyeleri şunlardır:

 1. Almanya
 2. Amerika Birleşik Devletleri
 3. Arjantin
 4. Avustralya
 5. Brezilya
 6. Çin
 7. Endonezya
 8. Fransa
 9. Güney Afrika
 10. Güney Kore
 11. Hindistan
 12. İngiltere
 13. İtalya
 14. Japonya
 15. Kanada
 16. Meksika
 17. Rusya
 18. Suudi Arabistan
 19. Türkiye
 20. Avrupa Birliği Komisyonu

G20 ülkeleri, dünya ekonomisinin büyük bir bölümünü oluşturur ve milli gelirleri dünya genelinde ilk 31 ülke içinde yer alır. Bununla birlikte, bazı büyük ekonomilere sahip ülkeler, G20 üyeleri arasında yer almazlar. Örneğin İspanya, İsviçre, Norveç, İran, Tayvan ve Venezuela gibi ülkeler, milli gelir bakımından bazı G20 üyelerinden daha büyük olmalarına rağmen bu gruba dahil değillerdir. Ayrıca, birçok Avrupa Birliği ülkesi, G20’de bağımsız bir şekilde temsil edilmez ve sadece Avrupa Birliği Komisyonu aracılığıyla katılır.

G20, dünya ekonomisi üzerinde büyük bir etki yapma kapasitesine sahip bir platform olarak kabul edilir ve küresel ekonomik konuların ele alınmasında önemli bir rol oynar.