Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Doların alternatifi olması bekleniyor… BRICS’in ilk sembolik banknotu ortaya çıktı

BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti) ülkeleri, ABD dolarının küresel hegemonyasını zayıflatma hedefi doğrultusunda harekete geçti. Bu hedef doğrultusunda Rusya ile Çin’in liderliğinde geçtiğimiz günlerde Güney Afrika Cumhuriyeti’nde bir araya gelen BRICS, sembolik bir banknotunun tanıtımını yaptı.

BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan,


BRICS’in 100’lük sembolik banknotu, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’daki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Büyükelçiliği’nde düzenlenen törende tanıtıldı. Rusya’nın Güney Afrika Büyükelçisi Ilya Rogachev, banknotun tanıtımını yaparak BAE büyükelçisine sundu.

BRICS YENİ KALKINMA BANKASI

Bu banknot, BRICS üyesi olan Çin, Rusya, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin bayraklarını taşıyor ve ” BRICS Yeni Kalkınma Bankası” adını taşıyor.

BRICS, son dönemde Arjantin, Mısır, Etiyopya, İran, BAE ve Suudi Arabistan’ın da üyeliğiyle büyümüş, ABD dolarına alternatif bir finansal sistemin oluşturulması ve uluslararası finansal sistemde daha fazla söz sahibi olma amacı güdüyor.

Söz konusu banknot, BRICS ülkelerinin bu hedef doğrultusundaki kararlılığını ve birlikteliğini sembolize ediyor ve ABD doları karşısında bir rekabet aracı olarak görülüyor. İşte BRICS’in 100’lük sembolik banknotu…