Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Deprem uzmanı uyardı: 7 büyüklüğünde olabilir!

2024 Ocak ayında Malatya’da 8 Ocak’ta 4.3 ve 25 Ocak’ta 5.2 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Depremlerin ardından, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Afet Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurucusu, Geomatik Mühendisliği’nden Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, depremlerin mevcut fay haritalarında bulunmayan yeni bir fay hattı üzerinde gerçekleştiğini tespit etti.

2024 Ocak ayında Malatya'da


Türkiye’nin hemen hemen her il ve ilçesinde depremler yaşanmakta olup,  deprem uzmanları tarafından da uyarılar yapılmaktadır

Kahramanmaraş’ta bir yıl önce meydana gelen depremin ardından yeni fay hattı tespit edildi. Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, bu fay hattının 7 büyüklüğünde deprem oluşturabileceğini ifade etti

“ YENİ BİR FAY HATTI MEVCUT”
Prof. Dr. Kutoğlu, depremlerin aynı hat üzerinde gerçekleştiğini, ancak bu hattın mevcut fay haritalarında bulunmadığını belirterek, “Bu yeni bir hat, mevcut fay haritalarında gözükmüyor. Fay 30 ile 40 kilometre üzerinde bir uzunluğa sahip. Bunun da 6.5’ten büyük 7’ye varan bir deprem üretme potansiyeli söz konusu” dedi.

“FAY HATTI MALATYA’NIN ÜSTÜNDEN GEÇİYOR”
Prof. Dr. Kutoğlu, bölgedeki hareketliliğe dikkat çekerek, ” 6 Şubat depreminden sonra bölgede ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Dolayısıyla bu depremlerde enerjilerini başka faylara aktarmış olmaları da söz konusu. Bu anlamda tarihsel depremlere baktığımızda bunlardan bir gerginlik haritası çıkarttığımızda en gergin fayların ve büyük deprem oluşturmaya en yakın fayların, Çardak fayından kuzeye doğru, Malatya üzerinden geçen fay olduğunu görüyoruz” diye konuştu.