Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çip üreticisi dev holdingden yılın en büyük halka arzı

Küresel çapta bu yılın en büyük halka arzını gerçekleştiren çip üreticisi Arm Holdings, SoftBank Group’un ana ortağı olduğu bir işlemle 4.87 milyar dolarlık halka arz büyüklüğüne ulaştı. Bu işlem sonucunda şirketin değeri 54.5 milyar dolara yükseldi.

Küresel çapta bu yılın


Arm, dünya genelinde akıllı telefonlardan otonom araçlara kadar birçok cihazın temel teknolojilerini sağlayan bir çip tasarımcısı olarak biliniyor. SoftBank Group’un kontrolünde bulunan Arm, bu yılın en büyük halka arzına imza atmış oldu.

Şirketin hisseleri Nasdaq üzerinde işlem görmeye başlayacak ve bu halka arz sonucunda yaklaşık 4.87 milyar dolar gelir elde edilmiş olacak. Arm, halka arza dair önceden 8-10 milyar dolar arası bir hedef belirlemişti ancak SoftBank’ın şirketin büyük bir bölümünü elinde tutma kararı sonrasında bu hedef düşürülmüştü.

BU ARZ SON YILLARDAKİ EN ÖNEMLİ ARZLARDAN

Arm’ın bu halka arzı, özellikle teknoloji sektöründe son yıllarda yaşanan büyük halka arz işlemleri arasında önemli bir yere sahip. Şirket, çip teknolojileri ve yapay zeka alanındaki çalışmalarıyla büyük bir müşteri kitlesine sahip ve uzun vadeli stratejilerine odaklanmış durumda.

Bu işlem, 2021 yılında SoftBank tarafından Nvidia’ya satılmak istenen Arm’ın satışının iptal edilmesi sonrasında gerçekleşti. Arm, bu halka arzla birlikte bağımsız bir şirket olarak yoluna devam edecek.