Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çin, “Yaogan-39” uydusunu başarıyla fırlattı

Çin, uzay keşif ve gözlem alanındaki çalışmalarına devam ederek “Yaogan-39” adlı uzaktan algılama kabiliyetine sahip uydusunu başarıyla fırlattı.

Çin, uzay keşif ve


Çin resmi haber ajansı Xinhua’nın bildirdiğine göre, “Yaogan-39” uydusu, Sıçuan eyaletinde bulunan Şiçang Uydu Merkezi’nden Long March 2D roketiyle uzaya gönderildi. Bu fırlatma işlemi, uzaya gönderilen Long March roketlerinin 488’inci görevi oldu.

Çin, daha önce 10 Eylül tarihinde “Yaogan-40” adını taşıyan benzer bir uzaktan algılama uydusunu başarıyla uzaya göndermişti.

UZAKTAN ALGILAMA ANLAMINA GELİYOR

“Yaogan” terimi, Çince’de “uzaktan algılama” anlamına gelmektedir. Bazı Batılı kaynaklar, Yaogan sınıfı uyduların askeri istihbarat amaçları için kullanıldığını ve bu uyduların Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun uzay, siber uzay ve elektronik harp konularından sorumlu Stratejik Destek Gücü tarafından yönetildiğini iddia etmekteler.

Çin’in uzay programları, ülkenin teknolojik yeteneklerini ve uzay gözlem kabiliyetini geliştirmek için büyük bir atılım içerisinde olduğunu göstermekte. Yaogan sınıfı uydular, bu amacı gerçekleştirmek için önemli bir rol oynamakta.