Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çiftçiler dikkat! Tarımsal destek ödemesi yapılacak

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belirlendi.

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS)


Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında, buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ürünleri için dekar başına 103 lira mazot ve 46 lira gübre olmak üzere toplamda 149 lira destek sağlanacak. Ayrıca, çeltik üretimi yapan çiftçilere de dekar başına 250 lira mazot ve 21 lira gübre olmak üzere toplamda 271 lira destek verilecek.

Fındık, kuru soğan, yaş çay, zeytin ve şeker pancarı ürünleri için dekar başına 86 lira mazot ve 21 lira gübre olmak üzere toplamda 107 lira destek sağlanacak. Kuru fasulye, mercimek, nohut ve aspir ürünleri için dekar başına 103 lira mazot ve 21 lira gübre olmak üzere toplamda 124 lira destek verilecektir.

Kütlü pamuk üreticilerine ise dekar başına 345 lira mazot ve 21 lira gübre olmak üzere toplamda 366 lira destek sağlanacak. Patates ve soya üretimi için dekar başına 172 lira mazot ve 21 lira gübre olmak üzere toplamda 193 lira destek verilecek.

Yağlık ayçiçeği ve kolza (kanola) üreticilerine de dekar başına 121 lira mazot ve 21 lira gübre olmak üzere toplamda 142 lira destek sağlanacak. Yem bitkileri yetiştiren çiftçilere de dekar başına 94 lira mazot ve 21 lira gübre olmak üzere toplamda 115 lira destek verilecek.

Diğer ürünler içinse dekar başına 86 lira mazot ve 21 lira gübre olmak üzere toplamda 107 lira destek verilecektir. Nadas uygulaması yapan çiftçilere ise dekar başına 40 lira mazot desteği sağlanacak. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Toprak Analiz laboratuvarlarına asgari 50 dekar ve üzeri arazilerde, her 50 dekar arazi için 50 lira destek ödemesi yapılacaktır.