Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çalışma saatleri 45 saatten 37,5 saate iniyor!

Son zamanlarda Türkiye’de haftalık 45 saatlik çalışma süresinin düşürülmesine yönelik önemli bir gelişme yaşandı.

Son zamanlarda Türkiye'de haftalık


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, esnek çalışma biçimlerini artırmayı hedeflediklerini açıkladı. Bu açıklamanın ardından muhalefet, haftalık çalışma süresini 37,5 saate indirmek amacıyla bir teklif sundu.

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, bu teklifin yasalaşmasının zor olabileceğini belirterek değerlendirmede bulundu. Milyonlarca çalışan ise bu gelişme sonrasında “Çalışma saatleri kısalacak mı?” sorusunu sormaya başladı.

Karakaş’ın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşıma göre, muhalefet tarafından Meclis’e sunulan kanun teklifiyle haftalık çalışma süresi gelir kaybı olmaksızın 45 saatten 37,5 saate düşürülmeyi öngörüyor. Ancak uzman, muhalefet kaynaklı olduğu için yasalaşma sürecinin zorlu olabileceğini ifade etti.

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise daha önce yaptığı bir açıklamada, haftalık 45 saatlik çalışma süresinin kısaltılması gerektiğini vurgulayarak, “Çalışma saatlerini yeniden düzenlemek zorundayız” dedi. Bilgin, teknolojik değişim ve emeğin verimliliğindeki artışı göz önüne alarak çalışma sürelerinin daha insani şartlarda düzenlenmesi gerektiğini ifade etmişti.